U konkurenciji koja je brojala 20 muzeja iz 14 slovenskih zemalja ovogodišnji žiri za dodjelu nagrade „Živa” je u obrazloženju naveo da je prepoznao da liderstvo našeg Muzeja savremene umjetnosti u Crnoj Gori karakteriše jasna vizija sa definisanim ciljevima i odlučnošću da državi treba novi muzej umjetnosti sa adekvatnim kapacitetom kako bi odgovorio na savremene zahtjeve umjetničke produkcije, kao i da bi se obezbijedio najviši nivo očuvanja, prezentacije i promocije postojećih i novih muzejskih kolekcija, stoјi u saopštenju iz MSUCG.
– U roku od godinu dana, menadžment Muzeja uspio je da ovu viziju sprovede u djelo obezbjeđivanjem neophodnih uslova za izgradnju budućeg muzeja umjetnosti u Crnoj Gori, kao što su dobijanje odobrenja od državnih i lokalnih vlasti, nova lokacija, podrška zajednice i arhitektonski i drugi implementacioni planovi - stoјi u obrazloženju žirija.
Žiri je istako i da je tim muzejskih kustosa takođe aktivno uključen u proces promocije institucije, te da je izlagački program dobio međunarodne pohvale, što je doprinijelo uspostavljanju odnosa sa srodnim umjetničkim institucijama u regionu i svijetu.
– Ovo su samo neki od ohrabrujućih pokazatelja da je MSUCG na pravom putu i da je već revitalizovao grad, što zaslužuje priznanje - zaključio je žiri.
Na prezentaciji održanoj u Gabrovu u Bugarskoj, direktor MSUCG dr Vladislav Šćepanović je istakao da Muzej nije samo prostor u kojem se čuva umjetnost, on je kulturno središte koje teži da inspiriše, edukuje i povezuje.
– Naša misija je da budemo most između umjetnosti i zajednice, da otvorimo vrata umjetnicima i omogućimo da svaki posjetilac sa sobom ponese unikatan doživljaj savremene umjetnosti. Naš rad prevazilazi granice izložbenog prostora, mi težimo da oblikujemo i unaprijedimo kulturnu scenu, kako lokalnu tako i globalnu - naveo јe Šćepanović.
Nagradu "Živa" Forum slovenskih kultura uspostavio je 2012. godine. Nagradom se promoviše izvrsnost u oblasti pokretne i nepokretne kulturne baštine u području slovenskih zemalja, podržavaјu uspješne prakse u oblasti materijalne kulturne baštine i unapređuјe razmjenu znanja i iskustva.