Gotlib Vališ na sceni MCCG / -foto: DEJAN KALEZIC
05/02/2023 u 11:20 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Pijanista Gotlib Vališ nastupio sa CSO: Zadivljen orkestrom, dvoranom i klavirom

Koncert je imao i predznak omaža Grigoriju Krasku, ruskom violinisti i maestru, nekadašnjem šefu-dirigentu CSO, koji je nedavno preminuo u Moskvi

Koncert na kojem je pod dirigentskom palicom maestra Uroša Lajovica Crnogorski simfonijski orkestar izveo Mocartovu uvertitu za operu "Titovo milosrđe" i Koncert za klavir i orkestar broj 20 u d-molu, kao i Simfoniju broj 6 u h-molu, čuvenu "Patetičnu" Petra I. Čajkovskog, mogao bi se nazvati i apsolutnim muzičkim ugođajem. Publika s jedne, a CSO, Gotlib Vališ i Lajovic sa druge strane, ali uživali su jednako u ovoj večeri totalne muzike koju, neminovno, dobijete kad spojite djela genija iz Salcburga i najslavnijeg ruskog romantičara.

Koncert je imao i predznak omaža Grigoriju Krasku, ruskom violinisti i maestru, nekadašnjem šefu-dirigentu CSO, koji je nedavno preminuo u Moskvi.

I dok smo po treći put imali priliku da vidimo maestra Uroša Lajovica, po prvi put naša publika imala je priliku da čuje uglednog austrijskog pijanistu Gotliba Vališa, koji je demonstrirao tzv. austrijsku pijanističku školu koja mu je obezbijedila status "Stenvej umjetnika".

Vališ je istakao da mu je veliko zadovoljstvo što je prvi put nastupio u Crnoj Gori. Veoma je srećan zbog nastupa sa CSO.

– Orkestar je divan, baš kao i dvorana Muzičkog centra. Imresioniran sam vašom koncertnom dvoranom. I klavir je briljantan. Ovo je bio perfektan dan u Podgorici – kazao je austrijski pijanista.

Vališ poznaje maestra od studentskih dana, jer je Lajovic dirigovao jednim od njegovih prvih koncerata na kojem je, kako se prisjetio Vališ, svirao Rahmanjinov drugi koncert za klavir i orkestar.

– To je bilo prije 25 godina. Veoma je interesantno kako sudbina spoji ljude poslije toliko vremena – otkrio je zanimljiv podatak Vališ.

Pored solističke Vališ ima veoma uglednu pedagošku karijeru. Predaje klavir na Univerzitetu za muziku u Berlinu. Dio svog znanja prenio je i na tri naša studenta klavira sa Muzičke akademije na Cetinju tokom master klasa održanog u okviru Edukativnog centra MCCG.

– Veoma mi je značajno što radim sa studentima iz drugih zemalja i škola. Tri studenta sa kojima sam radio su veoma dobri. Zanimljivo da su svo troje izabrali da sviraju Šopena. Da se razumijemo, ja volim Šopena, ali, volim i Čajkovskog i druge kompozitore. Smatram veoma važnim da imate raznoliki repertoar i ohrabrujem studente da budu otvoreni u tom smislu i sviraju razne kompozitore i oprobaju se u različitim pijanističkim stilovima, da budu što otvoreniji, bogatiji umjetnici, da ne sviraju samo jednog kompozitora. Jer, ima mnogo toga da otkriju – objasnio je Vališ.

Mocart pripada vrhuncu ozbiljne muzičke tradicije ali, kako kaže, ne odnosi se prema njegovim djelima kao bibliji, jer smatra da sa takvim stavom ne možete upoznati svu ljepotu njegove muzike.

– Mocart mora biti našeg života tako što će se svirati i izvoditi u svjetlu našeg vremena. Ako ga smatrate biblijom previše ćete ga poštovati, a to nije dobar osnov za otkrivanje njegove muzike i kreativnost – kaže on.

Status "Stenvej umjetnik" je dobio od kompanije koja pravi Stenvej klavire.

– Uživam da sviram na "Stenveju". Kompanija koja ih pravi voli da se muzičari osjećaju kao dio te velike porodice koja se ističe izvrsnošću. Stenvej znači određeni standar, veoma visok kvalitet, a prije ekskluzivnost i izvrsnost – obasnio je on.

image

Gotlib Vališ i Uroš lajovic sa muzičarima CSO

-foto: DEJAN KALEZIC

Simović: Grigorij Krasko je imo izutetno zapaženu ulogu u našem razvoju

Ovim koncertom CSO je odao počast svom nekadašnjem šefu-dirigentu i violinisti Grigoriju Krasku koji je nedavno preminulom. Posebnu dozu diriljivosti ovom koncertu pružila je "Patetična", koju je CSO prvi put izveo upravo u vrijeme Kraska.

Umjetnički direktor CSO Marko Simović je istakao da je Krasko u svim ulogama koje je imao u našem ansamblu ostavio zapaženi trag.

– Bio je dostupan mladim muzičarima, bio je pedagog, koncert-majstor, naš šef-dirigent. I u repertoarskom smislu smo sa njim uradili mnogo. Pošto to vrijeme pripada početku ovog orkestra, tada se desio i najveći razvoj, a u toj priči Grigorij Krasko ima izutetno zapaženu ulogu – kazao je Simović otkrivajući da je postojao plan da Krasko naredne sezone sarađuje sa CSO.

Rašović je kazala da je bilo neminovno da je "Patetična" podsjeti na maestra Kraska. Ljujić, koji je naglasio da ga je ovaj koncert još jednom podsjetio koliko su muzičari naučili od njega.

Lajovic je imao samo riječi hvale za CSO ističući da se vidjelo da je učestvovao u ovom velikom muzičkom performansu. Kako je istakao, ne može zbog razlike u programima da upoređuje orkestar kojim je dirigovao prije godine dana i sada, "ali sigurno je da ide na bolje i da je napredak konstantan".

Violinistkinja Ana Rašović je konstatovala da je Lajovic pun znanja koji uvijek ima jasan koncept, zna šta hoće od orkestra i zna kako to da postigne.

– Uvijek možemo da se oslonimo na njega, pruža nam samopouzdanje i srećna sam što ćemo opet sarađivati sa njim. Solista nam je donio autentično tumačenje Mocarta – prokomentarisala je Rašović.

Trombonista Dejan Ljujić je istakao da svaki put kad svira "patetičnu" uvijek uživa i kako kaže duvači vole ovo djelo jer im pruža mogućnost da se pokažu. Samo djelo je euforično i puno emocija.

Koncert je realizovan u saradnji sa Ambasadom Austrije u Podgorici.

S.Ć.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
12. april 2025 00:09