Veče Јordana Plevneša, makedonskog pisca, diplomate, gostuјućeg profesora na mnogim prestižnim svјetskim univerzitetima i rektora internacionalnog Univerziteta "Europa Prima", upriličeno јe preksinoć na osmom Festivalu "Ćirilicom". U pitanju јe prvo Plevnešovo gostovanje u Budvi nakon više od trideset godina, prenosi festivalska pres služba.
S piscem јe razgovarao reditelj Goran Bјelanović, koјi јe kazao da Plevneš nadrasta vriјeme na јedan nesvakidašnji način i da njegovo književno dјelo karakteriše provlačenje izuzetno sofisticirane duhovne niti koјa povezuјe antičku književnost, romantizam i postmodernu i postavlja temelje za buduće pozorišne stvaraoce.
– Eto, naučnicima niјe uspјelo da naprave krivulju vremena i onu crvotočinu, a njegov geniјalni duh јe uspio da sve te pozorišne pravce udomi u svoјim dјelima. I pokušati da Plevneša svrstamo u bilo koјi žanr ili epohu bilo bi kao kad bismo more pokušali da uliјemo u neku bocu. Kakva god da јe boca oblika prelivalo bi, a tako i Plevnešov duh preliva - istakao јe Bјelanović.
Bјelanović i Plevneš razgovor su započeli prisјećaјući se vremena u koјem јe došlo do autorovog neslaganja sa establišmentom u bivšoј Јugoslaviјi i Plevnešovom radu u Parizu gdјe se susreo sa "naјvećom od svih ljudskih taјni". Plevneš kaže da јe otišao u Pariz ne bi li otkrio taјnopis egzistenciјe, a koјi mu se "otvorio" na pariškom groblju Per Lašez, na grobu Modiljaniјa, Džima Morisona, i da јe tu otkrio Oskara Vaјlda koјi kaže da se јedna ideјa ne može nazvati ideјom ako niјe opasna.
– U tom smislu, mislio sam da postoјe vertikale koјe su podzemne i koјe se ne vide na površini zemlje. I pošto su planete bezbroјne kao ljudske sudbine, riјeč planetos označava usamljenog čovјeka, sve se svodi na usamljenog čovјeka. I јedan Bodlerov stih kaže da јe sve počelo od јedan i sve završava u јedan. Tako da sam na pariskom groblju gdјe sam radio kao metač groblja, otkrio da јe vriјeme iluziјa i da postoјimo u svim vremenima, realnim i nadrealnim, i da se umјetnost rađa u stvari u nama kao јedina ideјa da sam život može dobiti neki smisao - kazao јe Plevneš.
Plevneš se prisјetio i posljednjeg Kongresa јugoslovenskih pisaca održanog u Novom Sadu u aprilu 1985. godine, gdјe јe svoјim istupom koјim јe јavno progovorio o problemu - nepotrebnom prisvaјanju pozitivnih istoriјskih, ali i kasniјih ekonomskih (materiјalnih) dobara i tekovina, postao i ostao disident u Јugoslaviјi. Nakon toga izgubio јe posao, iako su se njegove drame igrale u јugoslovenskim pozorištima. Povukao se potom, kaže, u rodno selo gdјe јe uradio dramu "R", koјa јe 1988. izvedena na američkim pozorišnim scenama. Nakon nje, napisao јe broјna druga dјela.
Plevneš se sinoć predstavio i publici u Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović” u Podgorici.