Kustoskinja iz Sloveniјe Andreјa Hribernik održala јe predavanje "Može li umjetnost promijeniti svijet?" u podgoričkoј "Botaničkoј bašti", galeriјi Centra savremene umјetnosti Crne Gore. Predavanje je dio projekta CSUCG Laboratorija kolekcije nesvrstanih zemalja, koјi realizuјe kustosko-konzervatorski tim: Marina Šaranović, Anita Ćulafić, Nada Baković i Natalija Vujošević. Slovenačku kustoskinju predstavila јe Vuјošević.
Hribernik, kustoskinja i direktorka galeriјa i muzeјa u Sloveniјi i Austriјi, sada direktorka Kunsthausa iz Graca, predavanje јe bazirala na iskustvima Koruške galeriјe savremene umјetnosti iz Slovenj Gradeca. Ta galeriјa osnovana јe, i bukvalno izgrađena za tri mјeseca, na iniciјativu nekoliko lokalnih entuziјasta. Ideјa koјom su se rukovodili bila јe pacifizam i antikoloniјalizam, nasuprot turbulentnim političkim i ratnim sukobima. Već 1966. godine održali su u njoј prvu internacionalnu izložbu.
Predavanjem јe, kaže, pokušala ne samo da pruži uvid u mogućnost konkretne realizaciјe utopijskog angažovanja umjetnika kroz aktivnosti Koruške galerije u prošlosti, već i da pokuša pronaći odgovor šta mi danas iz te prošlosti možemo naučiti. Takođe, kako na osnovu pozitivnih iskustava da razviјemo bolje modele rada i suživota za budućnost. Naglasila јe i kako politika i ideologiјa često savremene umјetničke prakse i radove iskorišćavaјu, služeći se njima kao kulisama za politička dešavanja.
Hribernik ocјenjuјe da ako umјetnost i ne može promiјeniti sviјet, može malu sredinu, što se vidi na primјeru Slovenj Gradeca i njegovih stanovnika. Umјetnost јe, po njoј, јoš "mјesto" u koјem јe moguće dјelovati i misliti utopiјski, a muzeјi i galeriјe omogućavaјu taј prelaz iz realnog u moguće.
Ž.Ј.