Rakčćević sa učenicima subotičke muzičke škole / -FOTO: FEJSBUK, SAVREMENA GALERIJA SUBOTICA
08/11/2021 u 15:00 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Višemedijalni putopis i druženje sa ljudima

"Ravničarenje" je projekat koji preispituje ulogu klasičnog izlagačkog koncepta kao takvog - kaže mr Igor Rakčević povodom svoje aktuelne izložbe u Savremenoj galeriji Subotice

Samostalna izložba crnogorskog grafičara mr Igora Rakčevića "Ravničarenje/Síkjárás", nastala kao produkt istoimenog projekta, otvorena je 5. novembra u Salonu Savremene galerije u Subotici. Projekat je počeo 2. novembra, a izložba će trajati u subotičkoj galeriji do 13. novembra. No, to nije kraj "Ravničarenja", koje će se potom preseliti u virtuelni svijet, pojašnjava za "Dan" Rakčević.

Kako je zapisala kustoskinja Nela Tonković, subotička Savremena galerija s postavkom postaje u stvari scenografija Rakčevićevog multimedijalnog projekta "Ravničarenje" u kojem bitnu ulogu imaju građani - članovi lokalne zajednice. Tako su na otvaranju muzicirali učenici dzez odsjeka Muzičke škole Subotica, a svoj doprinos projektu dali su i članovi udruženja oldtajmer vozila, kao i drugi Subotičani koji su na ovaj ili onaj način participirali i pred čijim očima se razvija "Ravničarenje".
"Rakčevićevo "Ravničarenje" je zamišljeno kao participativna izložba koja demokratizuje polje umjetničkog stvaranja i oslobađa prostor u nastanku umjetnosti svim zainteresovanim članovima zajednice", zapisala je Tonković.

– Osnovna ideja projekta je da predstavi savremenu umjetnost kao prostor saradnje između umjetnika i zajednice unutar koje ona nastaje. Izložba će tako postati polje razmjene i zajedničkog stvaranja, što je čini prostorom slobode", ističe Tonković. Kustoskinja dodaje i da je projekat iniciran prvim susretom Rakčevića sa subotičkim okruženjem, kasnih `80-tih godina 20. vijeka, a Rakčević potvrđuje, navodeći da je to period kada je služio vojni rok u JNA.

Umjetnost jednako život

– "Ravničarenje" je jedan višemedijalni putopis, koji će proizvesti izložbu i film, a njegov bitan sadržaj je druženje s ljudima, interakcija, što potvrđuje maksimu "umjetnost jednako život", što je meni najzanimljivije i zbog čega sam prevalio 800 km, posebno u ovom vremenu kada se kultura ne finansira, niti se ima sluha za velike projekte ovog tipa. A, subotička Galerija i njeni kustosi su me razumjeli i podržali - ističe Rakčević.

Umjetnik navodi i da će izložba "Ravničarenje" sadržati njegove grafičke radove na kartonu, a koristiće i dijelove dnevne štampe sa citatima Danila Kiša. Ističe da će kompletna izložba nastati u Subotici, nijedan eskponat nije donijet iz Podgorice. A projekat, koji podrazumijeva interakciju sa lokalnom zajednicom, svoju vizuelizaciju dobiće sa majicama i cegerima koji će biti štampani umjesto kataloga, a na kojima će biti štampan i QR kod uz pomoć koga će moći da pogledaju film na Jutjubu o "Ravničarenju". I to je, možda, kaže umjetnik, i najvažniji dio, dokumentarni film o procesima razvoja i realizaciji projekta. Rakčević navodi i da će sve radove pokloniti subotičkoj Savremenoj galeriji koja je imala sluha za realizaciju ove njegove umjetničke ideje.

– "Ravničarenje" je projekat koji preispituje ulogu klasičnog izlagačkog koncepta kao takvog. Pojednostavljeno, ako bih ja donio svoje eskponate u Suboticu, medijski se predstavio, to ne bi baš odgovaralo istini. Jer, malo je ko zainteresovan na taj način da pristupi umjetničkom djelu, naročito ako je u pitanju umjetnik sa strane. Zato sam uključujući članove ovdašnje zajednice, uz kreiranje umjetničkih djela, praktično se našao u interakciji i kao publika i dio projekta. Ovaj, 21. vijek nosi potrebu da se interaktivnost više naglasi nego što je dosad bilo - kaže Rakčević, dodajući da to zasad i uspijeva, jer svaki dan sa Subotičanima razmjenjuje iskustva.

Projekat prati Rakčevićev manifest.

Ž.J.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
16. april 2025 16:05