Камерни ансамбл Црногорског симфонијског оркестра са солистима, под управом гостујућег шефа-диригента Младена Тарбука, извео је прије двије вечери у Музичком центру Црне Горе занимљив, прије свега премијерни програм, углавном посвећен бароку.
Након дјела којим је отворен концерт - Тарбуков "Себастиан у сну", услиједила су нека од најславнијих дјела барока, Концерт у г-молу за два виолончела и гудаче од Вивалдиjа, Концерт за двиjе хорне, гудаче и континуо у Д-дуру од Телемана и Концерт у Д-дуру за трубу, гудаче и континуо од Торелиjа. Концерт је завршен трећом свитом за гудаче "Древне мелодиjе и плесови" коју је Респиги написао у духу барока. Солистичке дионице извели су чланови ЦСО виолончелисти Владимир Дробњак и Ана Закраjшек, хорнисткиње Ана Абрамовић и Маша Тулић, и Александар Арсић, чији је наступ на барокној труби права ексклузива, јер се овај инструмент никад није чуо на нашим сценама.
Репертоар који је публика имала прилику да чује, карактеристичан је за барок, у којем је музика написана за дувачке инструменте дурска, како каже Тарбук "свjетлиjа и радосна", док jе концерт за два виолончела туробан и има тешку барокну патину. Респигијева свита обједињује барокне утицаје, истиче маестро наглашавајући да композиторове мелодије имаjу патину старости која нам оживљава атмосферу италијанских дворова 16. вијека.
Као шеф - диригент ЦСО Тарбук сматрада је камерно музицирање веома значајно за сам оркестар као и за музичаре и солисте. Није крио задовољство због успјешног наступа солиста, истичући да је одабир програма пред њих поставио захтјеван изазов.
За разлику од претходних времена данас се од оркестарских музичара захтијева свестраност - камерно музицирање и солистички наступи.
– Сви су они умjетници и мораjу имати простор. Мој задатак је, као диригента, да им дам простор за њихову личну креациjу и драго ми jе да су вечерас били успјешни – казао је маестро.
Радост музицирања којој је публика присуствовала, ријетка је прилика да се чланови ЦСО покажу у другом свјетлу - камерном. Абрамовић је истакла да прижељкује више камерних наступа, јер тада долази до изражаjа посебан карактер музичара.
– Не осjећамо се толико изложени. Осjећамо се као дио jедне породице. Увиjек се трудимо да звук и емоциjа буду потпуни, без обзира о каквом дjелу се ради, саставу и броjности људи на сцени – истакла jе она.
Арсић jе свирао на барокноj труби из XVII виjека, и тако први пут у Црноj Гори представио аутентичан звук овог инструмента. Наступа на овом инструменту, власништву Фондациjе "Макрис", захваљујући Предрагу Гости, умjетничком руководиоцу ансамбла "New Trinity Baroque" из САД.
Он се убраја у малобројне који музицирају на барокној труби, али, каже, очекује да ће их бити све више јер су барокни ансамбли све популарниjи у свиjету. Музицирање на старим инструментима добија прави смисао и оригинални звук кад се удружи са другим таквим инструментима, што је све чешће на свјетским сценама.
С.Ћ.