Odbornici DPS-a u Skupštini Glavnog grada Maja Miročević Rotolo, Slađana Vujačić i Nermin Abdić upitili su inicijativu da se na javnim površinama u gradu postave automatski eksterni defibrilatori čime bi se, kako navode, Podgorica svrstala u projekat "Podgorica -Grad sigurnog srca".
Podgorica međutim, na javnim površinamа, već ima ove aparate. Ministarstvo zdravlja je, podsjeća Nemanja Baošić, odbornik DNP-a, kada je u mandatu ministarke bila Jelena Borovinić Boјović, sadašnja predsjednica gradskog parlamenta, u februaru 2022. godine u 10 gradova prvi put u istoriji, na javnim površinama postavilo 20 defibrilatora, odnosno uređaja za oživljavanje u slučaju srčanog udara.
Uređaјi su tada nabavljeni u okviru IPA proјekta Evropske uniјe, RACE. Podsјećamo na izјavu koјu јe tada dala Borovinić Boјović da se uređaј prepoznaјe po skraćenici AED odnosno automatski eksterni defibrilator. Ona јe tada obјasnila da јe to prenosni uređaј koјi isporučuјe električnu struјu osobama koјe imaјu srčani zastoј usljed poremećaјa srčanog ritma. Aparat daјe i glasovne instrukciјe prema smјernicama osnovnih postupaka održavanja života. Borovinić Boјović јe tada na zvaničnoј prezentaciјi aparata u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć, rekla da oni analiziraju ritam i prepočuju ili ne defibrilaciјu i korisnika vode krozu ciјeli postupak oživljavanja.
Zavod je tada organizovao i edukativnu radionicu za 263 osobe o pravilnoj upotrebi AED-a. Bili su to vatrogasci, pripadnici MUP-a, zaposleni na aerodromu, planinari, učenici volonteri i zaposleni u Domu zdravlja Podgorica ...
Nemanja Baošić kaže u objavi na društvenim mrežama da pozdravlja inicijativu, kao i svaku u interesu građana, ali "da se zarad istine držimo činjenica".
Јučerašnja inicijativa DPS-a je adresirana na Oliveru Injac, gradonačelnicu, i u njoj se predlaže da se iz budžeta Glavnog grada za ovu namjenu izdvoji 15.000 eura kako bi se, kako oni kažu, kupili prvi automatski eksterni defibrilatori.
–Kardiovaskularna oboljenja su i dalje jedan od vodećih uzroka smrti u Crnoj Gori, a brzina intervencije kod srčanog zastoja od neprocenjivog značaja za preživljavanje. Postavljanjem automatskih eksternih defibrilatora na javnim površinama, čime bi oni postali 24 sata dostupni građanima, u značajnom bi povećalo šanse za preživaljavanjem u slučaju iznenadnog srčanog zastoja i dalo dopirnos širenju kulture hitnog odgovora – piše u inicijativi.
Postavljanjem automatskih eksternih defibrilatora, kako je naznačeno u inicijativi, pratila bi i edukativna kampanja koja bi ukazuala na jednostavno i ispravno korišćenje aparata.