Тридесет оптужених чланова криминалне организације, под вођством Веље Невоље, преко адвоката покушавају да оборе бројне доказе о бруталним злочинима, међу којима су и фотографије на којима се јасно види како су масакрирали жртве.
Ти подаци пронађени су у њиховим Скај телефонима, захваљући помоћи француских оперативаца, а већина адвоката осумњичених Специјалном суду не жели да одговори на оптужницу јер захтјевају увид у та документа од француског суда. Желе да ту нађу пропусте да би тако "избрисали" крвави садржај са Скај телефона из доказа против њихових клијената.
Спасић: Французи само техничка помоћ
Божидар Спасић наглашава за да француске службе немају увид у садржај скај телефона чланова криминалне групе Вељка Беливука, већ да су оперативцима само омогућили техничка средства за њихова отварања.
- Француска полиција није отворила те телефоне. Они су само нашој полицији и БИА технички пружили могућност да их отворе и немају појма шта се налази у њима. То је као кад су ширили дезинформацију да је ФБИ учествовао у истрагама,- наглашава Спасић.
На неправоснажну оптужницу одговор је дало само седам адвоката, док остали, од којих неки бране по неколико оптужених, чекају да им Француска достави доказе из скај телефона.
- Ни одбрана Марка Миљковића, Беливукове десне руке, неће да поднесе одговор на оптужницу, која још није потврђена, јер сматра да је за то неопходно да се прибави одлука француског суда, односно датиране наредбе о заплени података и друго. Исти одговор дало је још неколико адвоката - каже извор из истраге за Српски телеграф.
Адвокат и савјетник министра унутрашњих послова Александра Вулина, Светозар Вујачић, наглашава да адвокати Веље Невоље и његових криминалаца не знају да тужилаштво није у обавези да им достави тражене доказе.
- Тужилаштво сада није у обавези да браниоцима осумњичених достави те доказе које су нам набавили Французи јер оптужница још није потврђена, а када буде, ти списи ће моћи да им се доставе на увид. Адвокати на овај начин само купују вријеме, али никако неће моћи да оборе те доказе пронађене у Скај телефонима јер су стечени на правно валидан начин. Мислим да ће судски поступак трајати до три године - истиче Вујачић.
Тројица осумњичених на слободи
Поред Вељка Беливука и Марка Миљковића, оптужница је подигнута и против њихових 28 компањона. Од њих 30, само се тројица бране са слободе.
Овој групи се на терет ставља злочиначко удруживање, пет тешких убистава, препродаја дроге и оружја, као и једна отмица и једно силовање младића. Са сервера скај, према речима тужиоца за организовани криминал Младена Ненадића, заплењена је комуникација, аудио и видео снимци, као и фотографије бруталних убистава, за која се терети десетак припадника ове групе.
Тужилаштво за организовани криминал шредало је оптужницу суду 30. јула, а неколико дана касније суд је потврдио њену формалну исправност и упутио је оптуженима и њиховим браниоцима на одговор. Сви они имају право да у року од осам дана од пријема оптужнице дају одговор на њу, након чега ће кривично ванпретресно вијеће одлучивати да ли ће оптужницу потврдити или вратити тужилаштву на допуну.
Бивши шеф специјалног тима Службе државне безбједности Божидар Божа Спасић сматра да ће главни адут одбране Вељине екипе бити одуговлачење судског процеса.
- Очекивано је да ће, у својој немогућности да правним аргументима оспоре оптужницу, адвокати цјелокупни поступак предат захтјев за промену тужиоца, а тражиће и изузеће судије, па ће на крају тражити и изузеће града Београда. Браниоци ће користити све оне потезе који се користе у италијанској мафији, а то се зове консиљеријски посао. Они су заправо савјетници мафијаша и савјетоваће их да се бране ћутањем, што много отежава сам поступак, који је тренутно вероватно највећи у Европи - закључује Спасић.
(Kurir.rs/Republika.rs)