Na protestu "Srbija protiv nasilja" govornici su zatražili odgovornost vlasti za tragične masovne pucnjave početkom maja u Srbiji.
TV voditelj Ivan Ivanović je rekao da učesnici ovog protesta "znaju ko je kriv" za tragedije.
- Tražimo odgovornost. Tražimo da REM (Regulatorno tijelo za elektronske medije) prekine nasilje na koje se poziva sa privatnih televizija, rekao je on.
Smjena članova ovog regulatornog tijela koje kontroliše elektronske medije u Srbiji je jedan od zahtjeva organizatora ovih protesta.
Desetina hiljada ljudi okupilo se danas, na petom protestu "Srbija protiv nasilja", prenosi RSE.
On je dodao da "ne možemo da prihvatimo da za tragedije niko nije odgovoran".
Okupljeni su uzvikivali "Ostavke, ostavke".
Glumica Svetlana Bojković poručila je sa govornice da su masovne pucnjave "rana cijelog društva".
- Optuženi smo da smo iskoristili tragediju u političke svrhe, rekla je ona navodeći da se, sa druge strane, na najodgovornije pozicije u državi postavljaju "nesposobni".
Ona navodi da proteste treba nastaviti.
Sa govornice je poručeno i da "imamo nadu da ćemo imati bolje društvo".
Održan je i minut ćutanja za žrtve masovnih pucnjava.
Okupljeni nose transparente na kojima piše "U susret slobodi", "Jači od nasilja", "Sloboda ili ništa".
Desetine hiljada građana izlazilo je na ulice Beograda do sada na poziv dijela opozicije nezadovoljni reakcijom vlasti nakon dva masovna ubistva u kojima je stradalo 18 osoba.
Skup je, kao i do sada, počeo ispred Skupštine Srbije.
Prema najavama organizatora, odatle će se krenuti u šetnju obližnjim ulicama da bi se došlo do Predsjedništva Srbije gdje se nalazi kancelarija predsjednika Aleksandra Vučića.
Organizatori su najavili da će građani moći da napišu poruke predsjedniku koje će biti u knjigama utisaka ostavljene na nekoliko punktova oko Predsjedništva.
Građani su pozvani da ponesu po jedan cvijet.
Danas je mjesec od tragedije u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" kada je 13-godišnji učenik ubio osam đaka i radnika obezbjeđenja, a ranio je šest učenika i nastavnicu.
Jedna povrijeđena djevojčica je kasnije preminula i ona je deseta žrtva.
Dan kasnije, 4. maja, u selima Malo Orašje i Dubona kod Beograda 21-godišnji napadač je ubio osam, a ranio 14 osoba. Napadač je uhapšen i priznao je zločin.
Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje. U međuvremenu je ministar prosvjete Branko Ružić podnio ostavku.
Građani koji protestuju zahtijevaju ostavke ministra policije Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno informativne agencije Aleksandra Vulina.
Traži se i smjena Regulatornog tijela za elektronske medije, gašenje tabloida koji propagiraju nasilje i krše kodeks i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy.
Istovremeno i skup desnice zbog Kosova
Protest su u isto vrijeme najavili i desno orijentisani Antiglobalisti Srbije. Ova grupa je navela da hoće da se pridruži protestu "Srbija protiv nasilja" sa zahtjevom da se "zaustavi nasilje" nad Srbima na Kosovu.
Na protestu nose transparent "Stop nasilju nad Srbima na Kosovu i Metohiji".
Na Telegram kanalu ove grupe je objavljeno da je trenutno "najveće nasilje" nad Srbima na Kosovu.
Poslednjih nedjelju dana pojačane su tenzije na sjeveru Kosova nakon što je kosovska policija uvela novoizabrane gradonačelnike albanske nacionalnosti na njihova nova radna mjesta – u zgrade opština sa srpskom većinom.
Ova grupa je zakazala svoj skup u blizini mjesta gde se organizuje i protest "Srbija protiv nasilja".