Nuklearna energija se vraća u sprsku energetiku, a uvodi se i sertifikacija instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, piše B92.
Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici i pozvalo sve zainteresovane strane da učestvuju u javnoj raspravi, koja će trajati do 10. septembra.
Nove energetske djelatnosti su agregiranje i proizvodnja nekonvencionalnih goriva i trgovina nekonvencionalnim gorivima, piše Vladimir Spasić za "Balkan Green Energy News". Agregiranje je način, kako piše u Nacrtu, da se omogući učešće krajnjih kupaca i malih preduzeća na tržištu električne energije.
Nekonvencionalna goriva su tečna ili čvrsta goriva proizvedena iz tečnog ili čvrstog neopasnog otpada koji nije pogodan za reciklažu materijala, koja se koriste u energetske svrhe u procesu proizvodnje cementa i kreča, termoelektranama na ugalj, postrojenjima za kogeneraciju ili kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije i postrojenjima za sagorevanje u fluidizovanom sloju.
Skladištenje struje je već postojalo kao djelatnost, ali se sada uvodi obaveza dobijanja licence.
Postupak promjene snabdjevača za krajnje kupce dosad je bio besplatan, a Nacrt sada ograničava to, pa može da se naplaćuje poslije 1. januara 2026.
Krajnji kupci su sada dobili pravo da zaključe ugovor sa promjenljivom cijenom električne energije sa snabdjevačem koji snabdijeva više od 200.000 krajnjih kupaca. Takav ugovor odražava promjene cijena na organizovanom tržištu, u intervalima koji su najmanje jednaki intervalima određivanja cijena na organizovanom tržištu odnosno berzi struje.
Kupci iz kategorije domaćinstvo i mali kupci sa očekivanom godišnjom potrošnjom ispod od 100.000 kWh, dobili su pravo na besplatan pristup aplikaciji za poređenje ponuda snabdijevača.
Nacrtom je predviđeno da se najkasnije do 31. decembra 2026. ukine neto obračun i neto mjerenje koji su uređeni Zakonom o korištenju obnovljivih izvora energije. Ova dva obračuna koriste prozjumeri (kupci-proizvođači).
Sve veći broj prozjumera povukao je za sobom i brzo uvećanje broja firmi koje se bave instalacijom solarnih panela. Nacrt zakona uvodi sertifikaciju instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije u skladu sa Direktivom o promociji korišćenja obnovljivih izvora energije (RED II) EU i praksama Hrvatske, Slovenije i Italije.
Nacrt definiše aktivnog kupca kao krajnjeg kupca ili grupu krajnjih kupaca koji zajednički djeluju, koji koristi ili skladišti električnu energiju proizvedenu u okviru svojih objekata ili koji je samostalno prodaje ili učestvuje u uslugama fleksibilnosti ili mjerama energetske efikasnosti, pri čemu ove aktivnosti ne predstavljaju njegovu osnovnu komercijalnu ili profesionalnu djelatnost.
U dijelu balansne odgovornosti propisano je da je svaki učesnik na tržištu odgovoran za balansna odstupanja koja napravi elektroenergetskom sistemu, te da je balansno odgovorna strana finansijski odgovorna za balansna odstupanja i da je dužna da doprinese balansu elektroenergetskog sistema.
Propisana su osnovna pravila balansnog tržišta električne energije kao i nabavka balansnog kapaciteta.
Prvi put se uvodi i pojam mehanizma za obezbjeđenje kapaciteta. Takođe je propisano da od 1. jula 2025. u okviru mehanizma ne mogu biti angažovane elektrane koje emituju više od 550 g CO2 po kWh električne energije i više od 350 kg CO2 godišnje po instalisanoj snazi u kW.
Nacrtom zakona je predviđeno da danom njegovog stupanja na snagu prestaje da važi Zakon o zabrani nuklearnih elektrana u Saveznoj Republici Jugoslaviji. Da podsjetimo, taj Zakon je zabranjivao gradnju nuklearki, a donijet je tri godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilju u Ukrajini, tadašnjem Sovjetskom Savezu.
Ministarstvo očekuje da će Nacrt omogućiti pripremu i sprovođenje Programa razvoja mirnodopske primjene nuklearne energije i obrazovanje Direkcije za razvoj Programa nuklearne energije.