Продаја краставаца, шаргарепе, тиквица, јабука, поморанџи и још 30 других врста воћа и поврћа запакованих у пластичну фолију забрањена је у Француској од 1. јануара. Еколошке групе и потрошачи позивају и друге земље да слиједе овај Закон о забрани коришћења пластичне амбалаже.
Како пише Гардијан, француска влада је увјерена да ће ова одлука резултирати смањењем више од милијарду комада ове врсте амбалаже за једнократну употребу, јер се у овој земљи у 2021. години 37 одсто свежег воћа и поврћа продавало умотано.
Према анкети "Friend of the Earth", велики број потрошача у Француској и Великој Британији био је изреволтиран количином пластике коју су добијали приликом куповине ових производа, а 59 одсто њих сматра да супермаркети и брендови не чине довољно да понуде амбалажу која се може поново напунити, више пута користити или производе без паковања.
- Француска преузима водећу улогу у свијету својим законом о постепеном укидању пластике за једнократну употребу до 2040. године - рекао је Емануел Макрон и навео да је ова забрана "права револуција".
Паковања преко 1,5 кг и она за сјечено и прерађено воће биће изузета из ове одлуке.
За неке врсте хране, чери парадајза, малина и боровница, произвођачима ће бити дато више времена да пронађу алтернативе за пластику, али и та ће се врста паковања постепено укидати за сво воће и поврће до 2026.
- Француски закон је добар и прикладан потез, али је изненађујућа листа изузетог воћа и поврћа које ће сачекати још једну годину на прилагођавање. То је штета, а људи су свјесни да се треба хитно дјеловати по овом питању - рекла је Мојра Турнур, испред невладине организације "Zero Waste France", мислећи на изузеће које укључује млади лук, броколи, махунарке, гљиве, кајсије, брескве.