Naime, 75,08 odsto čitalaca smatra da treba da se ukine stipendiranje na privatnim fakultetima. Njih 21,07 smatraju da bi ipak država trebala da pomogne buduće akademske građane na privatnim ustanovama, dok 3, 85 nije imalo stav po ovom pitanju.
Novim zakonskim rješenjem novcem iz državnog budžeta biće stipendirani crnogorski visokoškolci koji dobiju mogućnost školovanja u inostranstvu.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija ranije su kazali da bi kroz pokrivanje troškova školarine studentima na nekom od studijskih programa koji se ne realizuje na domaćim ustanovama visokog obrazovanja, školovala deficitaran kadar na prestižnim univerzitetima, a za kojim postoji potreba na tržištu rada u Crnoj Gori.
I dok mnogi smatraju da bi razdvajanje studenta prema ustanovi u kojoj se školuju bilo diskriminacija, Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore predlaže da se konkursom za dodjelu stipendija predvidi struktura stipendija po oblastima, vlasništvu univerziteta (privatni/državni), geografskoj lokaciji univerziteta (domaći/inostrani) i nivou studija (osnovne/master), što će, kako smatraju, doprinijeti pravičnijoj raspodjeli državnih stipendija.
Zakon o visokom obrazovanju iz 2010. godine prvi put je uveo mogućnost da država finansira studente na privatnim fakultetima, ukoliko Vlada procijeni da su od javnog interesa, a na Univerzitetu Crne Gore nema sličnog studijskog programa.