Агенција за спречавање корупције (АСК) мораће поново да одлучује по инцијативи МАНС-а за утврђивање постојања повреда Закона о спречавању корупције у случају јавног функционера, шефа државе Мила Ђукановића у вези његовог пута у Сен Тропе још 2010. године, предвиђено је пресудом Управном суда, која је достављена "Дану". Пресудом је поништено претходно рјешење АСК-а којом је као неоснован одбачен захтјев ове НВО о покретању поступка у овом случају како би се утврдило евентуално кршење закона.
МАНС је у ранијем захтјеву АСК-у, који је одбачен као неоснован, навео да постоји сумња да функционер Мило Ђукановић у имовинском картону из 2010, у диjелу прихода за себе и своjу супругу Лидиjу, ниjе навео приход остварен по основу поклона од стране предсjедника Атлас групе Душка Кнежевића у износу од наjмање 22.763 еура за трошкове пута и боравка у љетовалишту Сен Тропе у Францускоj у периоду од 26. jуна до 29. jуна 2010. године.
– Оцјењујући законитост оспореног рјешења по налажењу суда у поступку његовог доношења, тужена је (АСК) починила повреде поступка. Уважавајући став Врховног суда, у односу на то да ли одређена радња представља кршење конкуренције, мора да се цијени према закону који је важио у моменту предузимања исте, овај суд налази да се чињеница да ли је јавни функционер повриједио обавезу да у годишњем извјештају о приходима и имовини за 2010. годину наведе потпуне податке, треба цијенити према закону који је важио у вријеме када је та повреда, према наводима из захтјева, настала. У поновном поступку тужени орган (АСК) ће поступати по примједбама из пресуде и донијети нову и закониту одлуку у овој управној ствари – наложено је, између осталог, у пресуди Управног суда.
Коментаришући пресуду, извршни директор МАНС-а Дејан Миловац нагласио је у изјави за "Дан" да је Управни суд поништио jош jедну одлуку Агенциjе за спречавање корупциjе коjом jе поново потврђено да ова институциjа мора да поступа и у случаjевима приjе 2016. године, што jе био jедан од наjчешћих изговора за досадашњи нерад АСК-а.
– Одлуку да се АСК не бави егзотичним љетовањима Ђукановића, Гвозденовића и њихове свите, а коjа jе финансирао Душко Кнежевић, донио је претходни директор АСК-а Сретен Радоњић. Управни суд jе до сада поништио неколико одлука АСК-а управо у вези са имовинским картоном предсjедника Мила Ђукановића и обавезао нову управу да донесе нова, на закону утемељена рjешења, нагласио је Миловац.
Додаје да, нажалост, МАНС већ мjесецима чека да нови менаџмент АСК-а на челу са директорицом Jеленом Перовић, коначно и спроведе пуноважне пресуде Управног суда коjима jе и дефинитивно потврђено да се АСК мора бавити приходима и имовином Ђукановића.
"Дан" је у марту 2019. године објавио да jе Душко Кнежевић у jуну 2010. године платио рачуне за пут и боравак Мила Ђукановића, његове супруге Лидиjе, тадашњег министра уређења простора и заштите животне средине Бранимира Гвозденовића и тадашњег амбасадора Црне Горе у Хрватскоj Горана Ракочевића у Сен Тропеу у хотелу "CHATEAU HOTEL DE LA MESSARDIERE". Тада је објављено да су трошкови пута и боравка износили 22.763 еура и да jе Кнежевић изjавио да то ниjе коначна цифра, већ jе било и ванпансионсих трошкова, попут ресторана и ноћних клубова, коjе jе Кнежевић наводно плаћао своjом платном картицом.