Бечић у радној посјети Пољској / - фото: КАБИНЕТ СКУПШТИНЕ
09/11/2021 u 18:39 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Бечић у радноj посjети Пољскоj: Положио виjенац страдалима у Аушвицу-Биркенау

У разговору са Регином Сучоловски Стузни, jедном од 7000 преживjелих из поменутог логора, предсjедник jе упутио риjечи саосjећања, и положио цвиjеће страдалима из бивше Jугославиjе

Предсjедник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић, посjетио jе данас наjвећи концентрациони логор за масовно уништење становништва, Аушвиц – Биркенау, у Пољскоj.

Том приликом, предсjедник Скупштине jе положио виjенац страдалима у логору смрти и изразио дубоко поштовање свим заробљеницима коjи су прошли кроз наjмрачниjе дане у историjи човjечанства, заjедно са предсjедником Државног Збора Словениjе, Игором Зорчичем као и са предсjедником Дома народа парламентарне скупштине Босне И Херцеговине, Драганом Човићем.

Бечић jе, jедини предсjедник из Црне Горе коjи jе након више децениjа први званично посjетио оваj логор и одао почаст страдалом становништву. У разговору са Регином Сучоловски Стузни, jедном од 7000 преживjелих из поменутог логора, предсjедник jе упутио риjечи саосjећања, и положио цвиjеће страдалима из бивше Jугославиjе.

image

Бечић у радној посјети Пољској

- фото: КАБИНЕТ СКУПШТИНЕ

Током обиласка, предсjедник jе био у прилици да, обиласком концентрационог логора  Аушвица - Биркенау, као и њиховим просторним капацитетима, коjи су били предвиђени за 700 заробљеника, али jе у њима знало боравити и по 1.200 људи, свjедочи наjвећим страдањима и патњи цивилизациjе. Поменути логор jе отворен у октобру 941. године, и само jе jедан од тада 3 постоjећа - „Аушвиц 1“(први отворени логор), “Аушвиц – Биркенау” (логор са наjвише настрадалих) и „Аушвиц – Моновиц“ (радни логор), а сви заробљеници су сврставани у неку од шест категориjа: политички затвореник, исељеници, Jеховини свjедоци, расељеници, криминалци, хомосексуалци и социjалисти. Међу њима jе било и jугословенских припадника, махом Jевреjа, али и партизана и избjеглица, коjима jе предсjедник Скупштине положио виjенац.

Дан ослобођења логора, 27. jануар, у свиjету се обиљежава као Дан сjећања на Холокауст, а у Скупштини Црне Горе jе ова дан обиљежен органозвањем изложбе под називом ,,Шоа – како jе то било могуће“.

Предсjедник Бечић jе испред интернационалног мемориjалног центра Аушвиц запалио свиjећу у знак чувања успомене на страдале у логору.

Посjета jе организована за наjвише званичнике, попут предсjедника Државног збора Републике Словениjе Игора Зорчића, замjеника маршала Републике Пољске, Маjка Томаш Каминског, министарке образовања Њемачке, Стефани Хубиг, Надима Захавиjа, државног секретара за образовање Велике Британиjе, Мохамеда Мехди Бенсаида, министра културе, спорта и комуникациjе Краљевине Монако као и за многе друге.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 05:42