Naša sagovornica planira da upiše državni Pravni fakultet u Podgorici, a ukoliko ne uspije, privatni Fakultet za državne i evropske studije. Ova talentovana djevojka je pet godina bila dio Mreže zlatnih savjetnika Zaštitnika ljudskih prava i sloboda (ombudsmana). Ona vodi potkast "Glas mladih", gdje promoviše mlade iz romske zajednice.
– Pišem i na portalu "Romane", a kroz rad u mreži uglavnom sam zastupala djecu iz romske zajednice, zbog toga što ja najbolje znam sa čime se romska zajednica suočava, jer živim sa njima. I ja sam Romkinja i time se ponosim, tako da znam šta sve treba toj djeci – kaže Beriša.
Ona ističe da je imala veliku podršku porodice tokom dosadašnjeg školovanja.
– Dešava se da mnoga djeca iz romske zajednice odustanu od školovanja, čak i kada je u pitanju srednje obrazovanje. Jedan od razloga koji je meni najupečatljiviji je diskriminacija sa kojom se djeca iz romske zajednice suočavaju u školi. I sama sam doživjela diskriminaciju kada sam došla u prvi razred Ekonomske škole. Dešavalo se da djeca dolaze u učionicu i govore "evo došla je Romkinja u našu školu", ali nijesu rekli Romkinja, nego su upotrijebili pogrdni naziv Ciganka. Dešavalo mi se da mi prilaze i podsmijavaju mi se u hodnicima, pomjerali su mi torbu, stolicu i slično – priča Beriša.
Po njenim riječima, djeca iz romske zajednice napuštaju školu i zbog needukovanosti svojih roditelja.
– Oni misle da obrazovanje nije važno jer vide da čak ni oni sa završenim fakultetom ne mogu da se zaposle. Ili zbog siromaštva nemaju uslova da šalju svoju djecu u srednju školu, koja nije obavezna. Romi žive u getu, u jednoj getoiziranoj sredini, gdje su svi u jednoj "rupi", ne izlaze iz okvira. Prosto, oni ne mogu da misle van tog okvira, jer imaju u sebi usađeno nešto od prije. Takođe, kada su gradili one zgrade na Koniku za pripadnike romske zajednice, pitanje je zašto su ih gradili baš na tom mjestu? Zašto ih nijesu gradili, recimo, na Zabjelu, u Zeti ili negdje drugo? Romi tako žive u sredini gdje su svi Romi i ne moraju da razmišljaju da se promijene! Moramo da mijenjamo mišljenje i većinske zajednice – ukazala je Beriša.
Mnogo bolja iskustva ima iz OŠ "Božidar Vuković Podgoričanin", jer u toj školi uči mnogo više djece iz romske zajednice.
– Za OŠ "Božidar Vuković Podgoričanin" važi da je romska škola i, nažalost, zbog toga se tamo sve manje upisuju djeca iz većinske zajednice, jer roditelji govore da će im djeca "postati kao Romi". To je veoma tužno, to što se plaše da njihova djeca ne postanu kao Romi. To je škola koja se nalazi u romskom naselju, tako da nije bilo diskriminacije među vršnjacima i od strane nastavnika. Tamo sam stvarno imala jedno super iskustvo – ističe ova talentovana osamnaestogodišnjakinja.