Šćepanović je objasnio da je od prve do poslednje prijave događaja proteklo 30 minuta. On je nabrojao i kada su koje policijske snage stigle u Prijestonicu, odnosno da je prvi tim iz Podgorice stigao nakon 20 minuta.
On je kazao da je u fokusu policije u kriznoj situaciji bila bezbjednost građana Cetinja.
- Pomoć su nam iskazali članovi porodice ubice Martinovića kako bi ga što prije locirali. Izvršen je pregled njegove kuće, uz veliki napor i rizik, osumnjičeni je opkoljen u naselju Humci i izolovan od strane pripadnika policije- naveo je Šćepanović.
On je kazao da je krizni zadatak okončala Specijalna jedinica policije.
- Oglušio se o naredbu da ostavi oružje i izvršio samoubistvo. Preminuo je u cetinjskoj bolnici. Kod njega su nađena 64 metka istog kalibra i okvir pištolja sa 15 metaka- naveo je on i dodao da je na pet lokacija nađeno 37 čaura.
Šćepanović je rekao da je ubica registrovan kao izvršilac krivičnih djela.
- U ilegalnom posjedu je imao vatreno oružje zbog čega su prostorije koje koristi pretresane 2022. godine. On je tada osuđen na tri mjeseca zatvora, ali presuda nije postala pravosnažna te se postupak po žalbi vodio u Višem sudu u Podgorici. Policajci su prepoznali antisocijalno ponašanje Martinovića, inicirano je bolničko liječenje, licu je propisana odgovarajuća terapija ali nije upućen u specijalizovanu instituciju- naveo je Šćepanović. Pojasnio je da Martinović nije prepoznat kao neko ko je sklon krivičnim djelima, te da takvih prijava nije bilo.
- On je imao specifičan odnos sa svojim kumovima i prijateljima, ali nikakvih prijava nije bilo- rekao je Šćepanović.
Kazao je da su B.M. R.M. N.M. M.V. ubijeni u kafani nakon verbalnog, a zatim i fizičkog obračuna. Saopštio je da je pregledom nadzornih kamera utvrđeno da je Aco Martinović odmah potom vozilom otišao u Humce, u kuću Martinovića gdje je ubio još četvoro ljudi. Objasnio je da je u 17.46 časova policiji prijavljeno da je ubijeno dvoje djece, nakon čega je, kako je utvrđeno, otišao u Donji kraj i ubio sestru.
- Martinović je lišio života svoju rođenu sestru sa kojom je bio u dobrim odnosima i kod koje je čekao Novu godinu, zatim kumove Martinoviće, dvoje djece i vlasnika kafane... Većina njegovih žrtava su kumovi, prijatelji i poznanicima sa kojima je bio u dobrim odnosima- kazao je on.
Šćepanović je rekao da je zbog dočeka Nove godine bilo pojačano pristvo policije u južnoj regiji.
- Na Cetinju su bile angažovane tri patrole, jedan operativac, strarješine i dežurni, od 18 časova je bilo pojačano angažovanje prema planu, trebale su da im se priključe još tri patrole. Službenici specijalne jedinice su iz svojih domova na Cetinje stigli u 18:22 časa, a pripadnici Posebne jedinice su sa primirja odmah angažovani na Cetinje- naveo je Šćepanović.
Govoreći o komentaru bivšeg predsjednika Mila Đukanovića koji je kazao da su čelnici MUP-a i UP držali presove dok je Martinović vršio ubistva, Šćepanović je kazao da bilans ubistava u Crnoj Gori za analizu eksperata, a ne političara.
- Treba tražiti razloge zbog čega je došlo do ovakvog događaja, da li je posledica dugogodišnjih kriza - kazao je Šćepanović.
On je pojasnio da policija nije objavljivala imena stradalih dok se ne izvrše obdukcije i utvrde identiteti.
Govoreći o odgovornosti i eventualnoj ostavci, Šćepanović je rekao da je ovo nepredviđeni događaj.
- Da smo imali saznanja, a da nismo reagovali, onda bi pitanje ostavke bilo na mjestu - rekao je Šćepanović.
Kazao je da je Martinović koristio pištolj kalibra 9mm te da je krvavi pir trajao 30 minuta.
- Motiv utvrđujemo u razgovoru sa licima koja su s njim bila, revolt koji je osjećao ubica ne može biti opravdanje za ovakav čin- kazao je Šćepanović.
Komandant Specijalne jedinice policije Miloš Rakonjac kazao je da su pripadnici Specijalna jedinice bile angažovane u južnim regijama, ali da su za 10 minuta stigli na Cetinje.
- Masovna ubistva su situacije veoma izazovne za rješavanje, našim raspoređivanjem odrađeni su pregledi kritičnih objekata, išli smo direktno na prijetnju da bi zaustavili krvavi pir. Kod njega je nađeno oko 90 metaka što zanči da je namjeravao da nastavi krvavi pir. Nakon našeg dolaska lice je onemogućeno, locarali smo ga, i stavljen je u situaciju da se preda. On nije htio da preda oružje već je izvršio samoubistvo- kazao je Rakonjac.
Šćepanović je podsjetio da je ovo drugo masovno ubistvo u dvije godine na Cetinju što je kako je kazao, alarm za društvo.
- Apelujem da se obrazuje komisija koja bi se bavila ovakvim stanjima, policija nije mogal da predvidi ni da spriječi ovakav događaj- kazao je Šćepanović.
V.d. direktora UP naveo je da informacija da je Martinovića propustila jedna patrola policije dok je kolima bježao, nije tačna.
Šćepanović je rekao da policiji nije poznat razlog svađe u kafani.
- Nadam se da ćemo o motivu imati više informacija tokom nedjelje, ali kakav god da je, nije razlog da se ubije 12 ljudi. Ne znam koji je je to motiv da se napravi ovakav krvavi pir. Ta kafana je relativno mala, tu je bilo oko desetak lica, jedno lice iz kafane nam je pružilo adekvatne informacije - kazao je Šćepanović i dodao da je oružje kojim je izvršen zločin bilo u ilegalnom posjedu.