Danas je otpočeo dvodnevni međunarodni sastanak sa tematskim fokusom na značaj uspostavljanja operativnog aranžmana za upravljanje otrovima, kao okosnice efikasnog upravljanja hemikalijama, u organizaciji Ministarstva zdravlja Crne Gore I Svjetske zdravstvene organizacije.
Pozdravljajući učesnike sastanka, Vladimir Obradović istakao je da su “savremeni trendovi donijeli mnoštvo novih hemijskih supstanci koji su u svakodnevnoj upotrebi".
- Tržište je preplavljeno hemikalijama koje su dostupne, ali moramo biti zabrinuti da li imamo dovoljno znanja i vještina da izbjegnemo najozbiljnije posljedice koje njihova upotreba može donijeti. Broj otrova koji okružuje savremenog čovjeka izuzetno je veliki i prema podacima SZO u stalnom je porastu, a samim tim raste i broj trovanja. Česti izvori trovanja su ljekovi, proizvodi u domaćinstvu, proizvodi u poljoprivredi, biljke, industrijske hemikalije i prehrambeni proizvodi, pri čemu veliki procenat čine slučajna trovanja kod djece - kazao je Obradović.
Posebno je naglasio da je "Ministarstvo zdravlja Crne Gore riješeno da ovu oblast, uz stručnu pomoć eksperata, kako domaćih, tako i kolega sa strane, u prvom redu Svjetske zdravstvene organizacije postavi na stabilne temelje“.
- Centar za kontrolu trovanja u Crnoj Gori biće formiran u skladu sa standardima i zahtjevima Evropske unije, što i jeste dio našeg Akcionog plana za poglavlje 27 sa ciljem daljeg približavanja i institucionalizacije odnosa sa Unijom - istakao je Obradović.
Prema njegovim rijecima, formiranjem ovakvog centra "vjerujem, dodatno ćemo ojačati kapacitet naših zdravstvenih profesionalaca, ali i nacionalnih napora da zdravlje građana drže visoko na listi svojih prioriteta“.
- Gotovo na svakom koraku – u domu, na radnom mjestu, svakog dana - savremeni čovjek, višetruko je izložen raznovrsnim hemikalijama u produzenom trajanju - podsjetila je dr Mina Brajović, šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori.
Ona je dodala da je u toku 2019. “izgubljeno dva miliona života usljed izloženosti određenim hemikalijama.
- Izlaganje hemikalijama dodatno potencira globalne probleme uključujići klimatske promjene, degradaciju eko-sistema i gubitak biodiverziteta. Ulaganja u jačanje kapaciteta za kontrolu trovanja predstavljaju važnu investiciju u zdravstvenu sigurnost I ostvarivanje univerzalne zdravstvene zaštite, kao osnovne ciljeve SZO Evropskog programa rada - kazala je Brajović.
Ona je podsjetila na preporuku SZO o potrebi uspostavljanja centra za kontrolu trovanja u svakoj zemlji. Prema njenim rijecima, uz podrsku SZO, sprovedena je procjena postojećih kapaciteta u Crnoj Gori za kontrolu trovanja. Kroz dosadašnje multisektorks eko-konsultacije postignut je konsenzuzs o potrebi osmišljavanja operativnog modela racionalnu i održivu organizaciju resursa radi ostvarivanja osnovnih funkcija PCC, uključujuci komunikaciju i koordinaciju; kliničke usluge liječenja; toksikologije i dijagnostikovanja; nadzor j upravljanje podacima.
Na sastanku ucestvuju predstavnici 12 zemalja iz Regiona Evrope. Medjunarodni sastanak je vazan korak I doprinos , na liniji realizacije zakljucaka SZO Regionalnog Komiteta za Evropu , u cilju priprema za predstojecu sedmi ministarski sastanak posevecen zivotnoj sredini I zdravlja koji je planiran za jul 2023.god u Budimpesti.