Илустрација / Илустрација (FOTO: PIXABAY)-FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
13/11/2021 u 17:00 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Држава прошле години није штедјела новац пореских обвезника: На незаконите уговоре потрошили 12,1 милион

Издаци по основу уговора о дјелу су дуплирани од 2015. године када су износили око 5,6 милиона еура

Државне институције су током прошле године, када су на челу институција били кадрови бивше власти, по основу издатака за исплате уговора о дjелу потрошиле 12.187.455,62 еура, показују подаци из Предлога закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2020, који је недавно предат у скупштинску процедуру. Уговор о дjелу jе често коришћена форма уговорног односа у ситуациjи када наручилац посла има потребу за одређеним физичким или интелектуалним радом коjи не спада у сегмент дjелатности за коjе jе регистрован. Он ниjе исто што и уговор о раду, није препознат Законом о раду и, осим плате, лица ангажована по том основу не остварују друга права.

Издаци по основу уговора о дјелу су дуплирани од 2015. када су износили око 5,6 милиона еура. У јуну прошле године Државна ревизорска институција (ДРИ) утврдила је бројне неправилности приликом ангажмана службеника. Како се наводи у документу који је објавила ДРИ, државни органи су само од 2016. до 2019. године на уговоре о дjелу потрошили 31,5 милиона еура, а планирана средства Законом о буџету за те уговоре су била 22,9 милиона у истом периоду, што значи да су планирани износ средстава премашили за осам и по милиона.

Према оцјени Зарије Павићевића из "Алтернативе Црна Гора", уговори о дjелу по основу којих се ангажују запослени у службама свjестан су покушаj државних органа да избjегну законску обавезу да распишу огласе за та радна мjеста.

– На таj начин држава се свjесно гура у губитак како би се запослили партиjски кадрови. С друге стране, према тим људима се врши jасна дискриминациjа у односу на остале запослене у државноj администрациjи, они немаjу никаква права и мораjу да слушаjу онога ко их jе и запослио. На таj начин прави се армиjа поданика и гласачка машинериjа за сваке изборе. Сума од 12,5 милиона егзактан је податак колико се троши на злоупотребу државних средстава – истакао је Павићевић.

Посао за најподобније

Павићевић истиче да критеријуми за пријем запослених по основу уговора о дјелу нијесу ко је најбољи, већ ко је наjподобниjи.

– Такви људи неће држави обезбиjедити максимум за паре коjе им се плаћаjу. Због таквог начина запошљавања за обичну потврду чекамо по пет дана, на документ по неколико мjесеци. Колики jе индиректан губитак за државу у том погледу вjеруjемо да се мjери десетинама милиона еура. Према процjенама "Алтернативе", на таj начин се сваке године изгубе десетине милиона – наводи он.

Према ријечима Инес Мрдовић из "Акције за социјалну правду", уговори о дjелу, иако то закон строго забрањуjе, постали су практично уобичаjени начин запошљавања у jавноj администрациjи, како на централном, тако и на локалном нивоу.

– С лицем се прво закључуjу ови уговори, а касниjе се преведу у статус уговора о раду. На оваj начин се избjегава обавезна законска процедура за запошљавањe у jавноj администрациjи, с чим би нова власт морала да раскрсти, а не да наставља путем раниjе власти (прошла власт jе осмислила оваj модел како би политички профитирала). Ради се о класичним запошљавањима преко везе или у партиjске сврхе, коjе додатно jеду новац свих грађана у ионако прегломазноj администрациjи – наводи Мрдовићева.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 03:07