Државне институције су током прошле године, када су на челу институција били кадрови бивше власти, по основу издатака за исплате уговора о дjелу потрошиле 12.187.455,62 еура, показују подаци из Предлога закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2020, који је недавно предат у скупштинску процедуру. Уговор о дjелу jе често коришћена форма уговорног односа у ситуациjи када наручилац посла има потребу за одређеним физичким или интелектуалним радом коjи не спада у сегмент дjелатности за коjе jе регистрован. Он ниjе исто што и уговор о раду, није препознат Законом о раду и, осим плате, лица ангажована по том основу не остварују друга права.
Издаци по основу уговора о дјелу су дуплирани од 2015. када су износили око 5,6 милиона еура. У јуну прошле године Државна ревизорска институција (ДРИ) утврдила је бројне неправилности приликом ангажмана службеника. Како се наводи у документу који је објавила ДРИ, државни органи су само од 2016. до 2019. године на уговоре о дjелу потрошили 31,5 милиона еура, а планирана средства Законом о буџету за те уговоре су била 22,9 милиона у истом периоду, што значи да су планирани износ средстава премашили за осам и по милиона.
Према оцјени Зарије Павићевића из "Алтернативе Црна Гора", уговори о дjелу по основу којих се ангажују запослени у службама свjестан су покушаj државних органа да избjегну законску обавезу да распишу огласе за та радна мjеста.
– На таj начин држава се свjесно гура у губитак како би се запослили партиjски кадрови. С друге стране, према тим људима се врши jасна дискриминациjа у односу на остале запослене у државноj администрациjи, они немаjу никаква права и мораjу да слушаjу онога ко их jе и запослио. На таj начин прави се армиjа поданика и гласачка машинериjа за сваке изборе. Сума од 12,5 милиона егзактан је податак колико се троши на злоупотребу државних средстава – истакао је Павићевић.
Према ријечима Инес Мрдовић из "Акције за социјалну правду", уговори о дjелу, иако то закон строго забрањуjе, постали су практично уобичаjени начин запошљавања у jавноj администрациjи, како на централном, тако и на локалном нивоу.
– С лицем се прво закључуjу ови уговори, а касниjе се преведу у статус уговора о раду. На оваj начин се избjегава обавезна законска процедура за запошљавањe у jавноj администрациjи, с чим би нова власт морала да раскрсти, а не да наставља путем раниjе власти (прошла власт jе осмислила оваj модел како би политички профитирала). Ради се о класичним запошљавањима преко везе или у партиjске сврхе, коjе додатно jеду новац свих грађана у ионако прегломазноj администрациjи – наводи Мрдовићева.