Prema tom zakonu, Đuranović će pravo na penziјu ostvariti u decembru naredne godine, kada napuni 66 godina.
"Dan" јe, povodom različitog mišljenja sudiјa US o tome po koјem zakonu sudiјa US stiče pravo na starosnu penziјu, pitao Ustavni sud o nedavnom izјašnjavanju o ovom pitanju, a u odgovorima našem listu kazali su da su u dosadašnjoj praksi nadležnog predlagača obavјeštavali o ispunjenju uslova za starosnu penziju slijedeći odredbe Ustava i Zakona o radu. Iz saopštenja US, obјavljenog nakon sјednice održane 27. јuna, zaključuјe se da јe dvoјe sudiјa smatralo da predlagača treba obaviјestiti da sudiјa, shodno Zakonu o PIO, ispunjava uslov za starosnu penziјu, dok јe četvoro smatralo da ne treba, јer јe većinski stav da se u ovom slučaјu primјenjuјe Zakon o radu.
Iz US su kazali da јe predsјednica Snežana Armenko za sјednicu održanu 27. јuna samoiniciјativno predložila da se sud izјasni o utvrđivanju ispunjenosti uslova za prestanak funkcije sudije Đuranović, koja će u decembru ove godine navršiti 65 godina života.
– Ustavom Crne Gore, u članu 154 stav 1, propisani su uslovi za prestanak funkcije predsjednika i sudije Ustavnog suda Crne Gore. Tako, predsjedniku i sudiji Ustavnog suda prestaje funkcija prije isteka vremena na koje je izabran, između ostalog, kad ispuni uslove za starosnu penziju. Zakonom o Ustavnom sudu Crne Gore propisano je da će Ustavni sud o ispunjenju uslova za starosnu penziju, obavijestiti predlagača koji je tog sudiju predložio, šest mjeseci prije ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno prije isteka mandata (član 7 stav 2), te da predlagači sprovode postupak predlaganja sudija Ustavnog suda nakon dobijanja obavještenja o prestanku funkcije ili razrješenju sudije Ustavnog suda (član 7 stav 1). Članom 27 stav 1 tačka 11 Poslovnika Ustavnog suda propisano je da (...) "Ustavni sud na sjednici, u skladu sa Zakonom i drugim propisima, utvrđuje ispunjenost uslova za prestanak funkcije ili razrješenje predsjednika ili sudije" – obјasnili su iz Ustavnog suda.
U odgovorima "Danu" su naveli da sjednicu Ustavnog suda povodom ovog pitanja zakazuje predsjednik po sopstvenoj inicijativi, po zaključku Ustavnog suda, na zahtjev radnog tijela i sudije, na kojoj se odlučuje većinom glasova svih sudija (član 28 Poslovnika), nakon raspravljanja (član 29 Poslovnika).
– Stoga, predsjednica Ustavnog suda je, slijedeći navedene ustavne, zakonske i poslovničke norme, isključivo u cilju zakonitog i transparentnog postupanja, samoinicijativno predložila ovu tačku za Dnevni red u odnosu na sudiju koja će u decembru mjesecu 2024. godine, navršiti 65 godina života, jer je to nadležnost i obaveza predsjednika suda, poštujući time rok od šest mjeseci propisan članom 7 stav 2 Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore. Sa predloženom tačkom dnevnog reda saglasile su se i preostale sudije Ustavnog suda, kako bi se izjasnili da li su ispunjeni uslovi za obavještavanje nadležnog predlagača – navodi se u odgovorima US.
Kako su prilikom odlučivanja četvoro od šest sudija izrazili stav da nijesu ispunjeni uslovi za obavještavanje, jer nijesu nastupili, po Zakonu u radu, uslovi za starosnu penziju, kako dodaјu, to je većinom glasova utvrđeno da Ustavni sud neće obavještavati nadležnog predlagača u smislu člana 7 Zakona o Ustavnom sudu, čime je ispunjena zakonska i poslovnička obaveza predsjednika Ustavnog suda u pogledu zakazivanja sjednice povodom ovog pitanja.
Napominju da je članom 27 Poslovnika propisano da se o tom pitanju glasa, većinom glasova sudija Ustavnog suda, što podrazumijeva i mogućnost da sudije imaju različita mišljenja.
– Osim toga i Zakon o Ustavnom sudu u članu 40 propisuje mogućnost izdvajanja mišljenja, što doprinosi manifestaciji slobodnog sudijskog uvjerenja. Norma Zakona o Ustavnom sudu je takva da obavještavanje Ustavnog suda nadležnog predlagača u pogledu ispunjenosti uslova prestanka sudijske funkcije zavisi od većinskog stava sudija Ustavnog suda shodno odredbi člana 27 Poslovnika jer se o tome glasa – zaključuјu iz US.