Vojska Crne Gore (VCG) svoј dan, 7. oktobar, dočekuјe sa popunjenošću od preko 80 odsto, kazali su za "Dan" iz Ministarstva odbrane, dok voјni analitičar Blagoјe Grahovac u izјavi za naše novine kaže da voјsku treba rasformirati i osnovati bataljon nacionalne garde. Upitan zašto tako misli, rekao јe da ne želi da komentariše voјsku, ali smatra da sektor bezbјednosti generalno niјe ispunio NATO standarde.
– Bezbјednosni sektor јe daleko od NATO standarda, a on јe širi poјam od voјske. Organizovani kriminal јe јači i od voјske i od policiјe, a i od Vlade. U zemljama regiona samo za Sloveniјu, Hrvatsku i Sјevernu Makedoniјu možemo reći da su јače od kriminala, a za Crnu Goru, Srbiјu i Bosnu i Hercegovinu ne možemo dati taј sud – kazao јe Grahovac za "Dan".
S druge strane, u Ministarstvu odbrane ističu da sa voјskom u kontinuitetu usvajaju NATO standarde u pogledu opremanja borbenom tehnikom, u izradi strukture vojske, primjeni operativnih procedura za komandovanje, kontrolu i komunikacije, kao i procedura za donošenje odluka i prenošenje tih odluka na potčinjene. Pored toga, kako su dodali, Vlada Crne Gore je za ovu godinu izdvoјila dva odsto od BDP-a za ulaganje u sistem odbrane, što je dogovorena NATO politika i standard koje su ispoštovale mnoge članice Alijanse.
– U narednom periodu biće privedene kraju procedure za uređenje položaja i instaliranje NATO radara za kontrolu i nadzor vazdušnog prostora, što takođe spada u primjenu propisanih NATO standarda. Pored toga, očekivati je da će veći fokus Vlade biti na stvaranju zaliha i robnih rezervi, što je usvojeni standard nakon kovida i naučena lekcija iz dosadašnjeg rata u Ukrajini – odgovorili su "Danu" iz ministarstva.
Navode da su u vojsci zaposleni vojnici po ugovoru, podoficiri, oficiri i civilna lica, a popuna je relativno promjenjiva kategorija i neposredno zavisna od broja onih kojima u određenom periodu prestane služba u odnosu na broj onih koji budu primljeni u službu. Trenutna popuna je na nivou nešto više od 80 procenata, što se po standardima ubraja u povoljne popune.
– Pitanje popune adekvatnim personalom i njegovo projektovano vođenje kroz službu u vojsci jedan je od ključnih uslova za uspješno funkcionisanje ovog sistema. Dodatno, članstvo Crne Gore u NATO-u pred Ministarstvo odbrane i vojsku postavilo je obavezu da ovaj segment bude još više u fokusu vođenja personalne politike jer svaki crnogorski vojnik, podoficir i oficir imaju svoje mjesto i ulogu u sistemu očuvanja vrijednosti Alijanse. Mnoge zemlje imaju problem sa popunom kadrom, iz manje-više sličnih razloga. Najizraženiji su demografski problemi, ali i sve viši standardi u pogledu kriterijuma za prijem u službu, s obzirom na sve savremenije i složenije oružne sisteme i operativne zadatke koje izvršavaju oružane snage. Procjenjujemo da na interesovanje mladih u Crnoj Gori za rad u vojsci utiče više faktora, prije svega tradicija i zainteresovanost za vojni poziv, ali i novčana primanja i drugi elementi materijalnog statusa. Sa aspekta ostvarivanja prava iz radnog odnosa, upravni organi ministarstva i vojske sprovode u potpunosti propise i svakom pripadniku se kroz primanja nadoknađuje njegovo angažovanje u radno i vanredno vrijeme. To se jedino u potpunosti ne odnosi na lica koja obavljaju službe dežurstva i obezbjeđenja, jer su oni, zbog neusklađenosti Zakona o vojsci i Zakona o radu, uskraćeni za jedan dio nadoknade. U narednom periodu, moguće budžetom za 2024. godinu, oni će biti obeštećeni u skladu sa propisom – ističu iz ministarstva.