Министарство здравља још није продужило уговор са Хрватском за наставак програма пресађивања органа у Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) и Клиничко-болничком центру "Ребро" Загреб, док на трансплантацију органа чекају 44 особе. Према посљедњој објављеној листи чекања Министaрства здравља, на трансплантацију бубрега, јетре и срца чека 36 одраслих и осморо дјеце.
Уговор о сарадњи са Хрватском истекао је у децембру 2019. године, а посљедња трансплантација у Клиничком центру обављeнa је 7. децембра те године. Посљедица тог проблема је и то што грађани који су на дијализи немају могућност лијечења у Црној Гори и морају да траже новчану помоћ како би обавили трансплантацију у Турској или Бјелорусији.
Из Министарства здравља су јуче саопштили да је КЦЦГ упутио предлог уговора хрватској страни, како би њихови стручњаци помогли у започињању пресађивања органа у тој здравственој установи. Из министарства и КЦЦГ су у јуну саопштили да за неколико мјесеци очекују потписивање уговора са Министарством здравља Хрватске, али се то није десило ни након пет мјесеци.
– Након посjете делегациjе Министарства здравља Црне Горе и Клиничког центра Хрватскоj у циљу правног усклађивања и обнове сарадње, тамошњи министар здравља Вили Берош поздравио jе инициjативу и предложио да се актуелни меморандум о сарадњи два министарства, у сврху даљег развоjа донорског и трансплантационог програма, формализуjе потписивањем уговора о институционалноj и техничкоj сарадњи између Клиничко-болничног центра Загреб и КЦЦГ. У том циљу, директорица КЦЦГ др Љиљана Радуловић упутила jе предлог уговора хрватскоj страни, па се након одговора хрватских колега очекуjе и његово потписивање. Између осталог, предложена jе сарадња у области донирања и трансплантациjе органа; пренос знања и размjена искустава у подручjу здравства, с посебним нагласком на подручjе донирања и пресађивања органа, с циљем оспособљавања кадрова и увођења нових метода лиjечења у Црноj Гори. Предлаже се и могућност доласка тимова из Клиничко-болничког центра Загреб у Клинички центар Црне Горе ради извођења трансплантациjа органа и ради спровођења едукациjе кадра коjи ће радити на овом програму (програм живих сродних трансплантациjа, програм кадаверичне трансплантациjе, коjи би подразумиjевао долазак тимова при експлантациjи органа, као и трансплантациjама органа од кадаверичних донора коjе би се обављаље у Клиничком центру Црне Горе) – саопштили су из Министарства здравља.
Додали су да су то само неке од тема из области здравства за коjе jе црногорско министарство изузетно заинтересовано за унапређење сарадње са Хрватском, коjа jе у свиjету препозната као узор, између осталог, у трансплантационом програму.
– Министарство здравља Црне Горе jош jедном захваљуjе Министарству здравства Републике Хрватске и министру Вилиjу Берошу, као и свим колегама у КБЦ Загреб, на исказаноj вољи и спремности да унаприjеде свакодневицу грађана Црне Горе – истакли су из Министарства здравља.