Vesna Medenica / Foto: Arhiva, Dan
22/06/2022 u 17:36 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Medenica se žali da su joj prekršena ljudska prava

Bivša predsjednica Vrhovnog suda se pozivala na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama

Pravni zastupnici bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, koja se nalazi u pritvoru, podnijeli su Ustavnom sudu Crne Gore dvije ustavne žalbe ukazujući na navodno kršenje njenih ustavnih i prava predviđenih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.

Apelacioni sud odbio je prije šest dana žalbu na odluku kojom se Medenici produžava pritvor na još dva mjeseca.

Apelacioni sud je u obrazloženju naveo da iz telefonskih razgovora njenog sina Miloša Medenice proizilazi da je dogovarao presude sa majkom u određenim slučajevima.

– Prva ustavna žalba podnijeta je 17. maja, protiv rješenja Višeg suda u Podgorici od 20. aprila i rješenja Višeg suda u Podgorici od 22. aprila. Druga ustavna žalba podnijeta je 17. juna, protiv rješenja Višeg suda u Podgorici od 17. maja i rješenja Apelacionog suda Crne Gore od 8. juna. Podnositeljka predmetnih ustavnih žalbi, između ostalog, žali se na povredu prava iz članova 19, 20, 29, 30 i 32. Ustava Crne Gore i članova 5, 6 i 13. Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama. Predmeti su dodjeljeni u rad sudiji izvjestiocu i savjetniku, a u skladu sa odredbama člana 53. Poslovnika Ustavnog suda Crne Gore razmatraju se prioritetno – kazali su "Danu" iz Ustavnog suda.

Jovanić i Miloš Medenica se nijesu žalili

Ustavnom sudu Crne Gore, kako kažu, do sada nijesu predate ustavne žalbe podnosioca Miloša Medenice, sina Vesne Medenice, i Blaža Jovanića, bivšeg predsjednika Privrednog suda na rješenja o pritvoru.

Podsjetimo, tužilaštvo tereti Jovanića da je formirao kriminalnu grupu, kao i da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju, odnosno da je zloupotrijebio službeni položaj u više od deset stečajnih postupaka.

U članu 19 i 20 Ustava, na koje se u žalbama pozivaju Medeničini zastupnici, piše da svako ima pravo na jednaku pravnu zaštitu svojih prava i sloboda, kao i pravo na pravni lijek protiv odluke kojom se odlučuje o njegovom pravu ili na zakonom zasnovanom interesu, te da pravo i na pravnu pomoć. U članu 29 najvišeg pravnog akta države, izmeću ostalog, ukazuje se da svako ima pravo na ličnu slobodu, kao i da je nezakonito lišavanje slobode kažnjivo.

– Trajanje pritvora mora biti svedeno na najmanje moguće vrijeme. Pritvor može trajati najmanje tri mjeseca od dana pritvaranja po odluci prvostepenog suda, a odlukom Višeg suda može se produžiti za još tri mjeseca. Ako se do isteka tih rokova ne podigne optužnica, okrivljeni se pušta na slobodu. Svako ima pravo na pravično i javno suđenje u razumnom roku pred nezavisnim, nepristrasnim i zakonom ustanovljenim sudom – navodi se u članovima 30 i 32 Ustava, na koje su se u ustavnoj žalbi, između ostalog, pozvali pravni zastupnici Vesne Medenice.

Medenica je u pritvoru od sredine aprila zbog sumnje da je učestvovala u stvaranju kriminalne grupe koju je predvodio njen sin Miloš Medenica, a koji se sumnjiči da je vodio kriminalnu grupu za šverc droge i cigareta.

image

Miloš Medenica

Foto: Srđan Boljević

Neke od glavnih dokaza, transkripte razgovora sa enkriptovane skaj aplikacije koji pokazuju da Medenica dogovara kupovinu kokaina i obezbjeđuje prevoz švercovanih cigareta, objavio je ranije portal Libertas pres.

Transkripti pokazuju, smatra tužilaštvo, i da je njegova majka, tada predsjednica Vrhovnog sud, bila upoznata sa kriminalnim aktivnostima, te da su on i njegovi saradnici od nje očekivali zaštitu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
01. novembar 2024 02:51