- Kada je prije gotovo osam decenija američki predsjednik Heri Truman, u radio prenosu, obznanio kraj rata u Evropi, potvrdivši predaju nacističke Njemačke, počelo je najprogresivnije poglavlje u istoriji svijeta. Poslijeratno iskustvo potvrdilo je da nekadašnji neprijatelji mogu biti primjer u izgradnji mira, a udruženim snagama i predvoditi svijet na putu ka demokratiji. Međutim, trenutna ratna dešavanja na obodu Evrope podsjećaju da koliko god uzvišene i neprikosnovene vrijednosti mira i slobode bile, ne smijemo posustati u misiji njihove odbrane - saopštili su Mladi Evrope.
Oni su istakli da žrtve koje je Crna Gora dala u borbi protiv fašista moraju ostati vječito nadahnuće u stremljenju ka pripadnosti civilizovanim društvima.
- Ovovremena odlučnost građana Crne Gore i naše države u pogledu pristupanja Evropskoj Uniji ukorijenjena je upravo u našem antifašističkom nasljeđu, a članstvom u NATO demonstriramo odanost ideji globalne sigurnosti, očuvanja mira i sprječavanja budućih konflikata. Zajednička istorija obavezuje nas da uz evroatlantske partnere i danas i u budućnosti na izazove u globalnom kontekstu odgovaramo udruženo vođeni vrijednostima koje nas okupljaju. Zato, danas i do pobjede, ostajemo solidarni uz narod Ukrajine koji se bori za svoju i zajedničku evropsku budućnost - ističu Mladi Evrope.
Kako su istakli, upravo evropska budućnost Crnoj Gori je danas bliža nego ikada. Nakon godina zastoja, proevropska 44. Vlada Crna Gora obnovila je povjerenje evropskih prijatelja u integracionom procesu.
- Zato vjerujemo da je vrijeme da ostvarimo viziju Crne Gore kao evropske države mira, sigurne budućnosti i razvijene demokratije, države za mlade i države mladih - navodi se u saopštenju.