Ilustracija
29/11/2021 u 13:38 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

MUP ne posjeduje informacije o javnoj nabavci AFIS sistema: Dokumentaciju proglasili tajnom, pa je uništili

Biro za javne nabavke u poslednjih pet godina nema dokumentaciju za sprovođenje postupka nabavke AFIS sistema i pokrenuta je nabavka održavanja istog putem ESJN-a, koja nije sprovedena iz razloga jer nije dostavljena nijedna ponuda, navodi se u rješenju MUP-a na zahtjev za slobodan pristup informacijama

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) nema dokumentaciju o ugovorenoj nabavci sistema AFIS, koji bi trebalo da smanji mogućnost izdavanja duplih ličnih karata. Da nema informacija o ovom poslu, potvrđuje rješenje MUP-a izdato na zahtjev MANS-a koji je tražio podatke o ovoj javnoj nabavci, a u koje je Dan imao uvid. Ova NVO je još 2016. godine tražila ugovor o nabavci AFIS sistema, ali je on tada proglašen tajnim.
Civilni AFIS sistem, koji treba da spriječi "dupli identitet", a time i mogućnost višestrukog glasanja na izborima, isporučen je još 2016. godine MUP-u, dok je ugovor o njegovoj nabavci potpisan godinu ranije.

image

Rješenje MUP-a

-Dan

– NVO MANS je MUP-u podnijela zahtjev za slobodan pristup informacijama 21. oktobra, kojim su tražene informacije o ugovorima o nabavci sistema AFIS i svim drugim aktima koje MUP posjeduje u vezi sa ovim pravnim poslom. Aktom Službe za finansijske, opšte i pomoćne poslove obaviješteni smo da je Biro za javne nabavke u obavezi da dokumentaciju čuva od tri do pet godina, zavisno od postupka, a u poslednjih pet godina nemaju dokumentaciju za sprovođenje postupka nabavke AFIS sistema i pokrenuta je nabavka održavanja istog putem ESJN-a, koja nije sprovedena iz razloga jer nije dostavljena nijedna ponuda, navodi se u rješenju MUP-a od 12. novembra ove godine.

Komentarišući nepostojanje dokumentacije za nabavku AFIS sistema, rukovodilac Stručnog tijela Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Vanja Ćalović Marković kazala je u izjavi za "Dan" da su, zahvaljujući nakaradnom Zakonu o arhivskoj građi, državni organi sami propisivali rokove čuvanja većine podataka, uključujući i informacije koje se odnose na javne nabavke.

– Nakon samo par godina bivša vlast je uništavala brojne dokaze koruptivnih poslova, pokrivajući se tim zakonom. Nerijetko su ta dokumenta prvo proglašavali tajnim, a zatim ih uništavali. Takav je primjer i ovog tendera MUP-a, gdje su uništeni podaci o nabavci koja je bila proglašena tajnom i čiji detalji su, uprkos sudskim presudama, skrivani od javnosti.

Cilj utvrđivanje duplih identiteta

Iz MUP-a su ranije objašnjavali da kroz "civilni AFIS treba da se izvrši upoređivanje otisaka prstiju uzetih od građana prilikom podnošenja zahtjeva za ličnu kartu ili pasoš". Cilj je utvrđivanje duplih identiteta, odnosno da li u bazi izdatih identifikacionih dokumenata postoji isto lice sa različitim ličnim podacima. Ugovor o nabavci AFIS sistema potpisan je još 2015. godine, kada je ministar unutrašnjih poslova bio Raško Konjević.

– U civilnoj komponenti AFIS-a možemo provjeriti da li eventualno postoje lica koja imaju više lažnih identiteta kroz posjedovanje više ličnih karata. Možda za naše javno mnjenje najinteresantnija jeste činjenica da će postojati mogućnost da kroz ovaj softverski sistem provjerimo da li u postupanju MUP-a u trenutnim bazama postoje više izdatih ličnih karata za jedno lice, kazao je tada Konjević, ističući da ovaj dio civilnog AFIS-a nije stvar koja je vezana za izborni proces, nego za bezbjednost dokumenata.

– Ako su vam dokumenta bezbjedna, ona indirektno utiču na kvalitet biračkog spiska, kazao je tada Konjević.


Zbog toga je Savjet za borbu protiv visoke korupcije, na moj predlog, usvojio preporuku da resorna ministarstva naprave analizu tog zakona, kako bi se taj propis što prije promijenio i time se omogućilo trajno čuvanje brojnih podataka koji nastaju u radu institucija. Drugom preporukom Savjeta obavezane su sve institucije da u roku od mjesec izvrše reviziju i produže rokove za čuvanje podataka koje, shodno važećem zakonu, sami propisuju i da o tome obavijeste Vladu. Vlada je usvojila te preporuke Savjeta i ja očekujem da Savjet uskoro dobije konkretne informacije o rezultatima njenog sprovođenja, izjavila je Ćalović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
03. april 2025 22:36