Zaštitnik ljudskih prava i sloboda utvrdio je da Umjetnička škola za muziku i balet "Vasa Pavić" u Podgorici radi bez upotrebne dozvole, bez plana za evakuaciju i da nema pristup za učenike sa smetnjama u kretanju.
Zamjenica zaštitnika Snežana Mijušković je dala preporuku školi da uloži napore na dobijanju upotrebne dozvole.
U mišljenju se navodi da je Centar za stručno obrazovanje formirao tim koji je ustanovio da škola nema upotrebnu dozvolu, pravilnik o zaštiti od požara i da se utvrđeni nedostaci odnose na obezbjeđivanje bezbjednosti u školi. Ombdusman navodi da im iz škole nijesu dostavili izjašnjenje da li je u međuvremenu pokrenut postupak za dobijanje licence za rad.
– Ustanovljeno je da škola nema upotrebnu dozvolu, nema pravilnik o zaštiti od požara i ne postoji plan za evakuaciju. Na osnovu dobijenih izjašnjenja konstatuje se da Umjetnička škola za muziku i balet "Vasa Pavić" nije prilagođena za djecu s posebnim obrazovnim potrebama, ne posjeduje lift, niti prilaznu rampu, kao ni prilagođene sanitarne prostorije. Podsjećamo da je u obrazovnim ustanovama, kao i u drugim ustanovama u kojima borave djeca, potrebno obezbijediti najviši nivo bezbjednosti. Takođe, moraju postojati smjernice o napuštanju objekata u vanrednim situacijama – navodi Ombudsman.
Objašnjavaju da je rješenjem Uprave za zaštitu kulturnih dobara škola "Vasa Pavić" dobila status nepokretnog kulturnog dobra od lokalnog značaja, a zgrada u centru Podgorice i njena zaštićena okolina u vlasništvu je Javne ustanove "Muzeji i galerije Podgorice". Кako navode, Centar za stručno obrazovanje sredinom juna dostavio je izjašnjenje instituciji Zaštinika da je dobijanje upotrebne dozvole u proceduri već duži vremenski period.
Škola, navodi se u dokumentu, do sada nije imala djecu s posebnim obrazovnim potrebama koja su imala smetnje u kretanju, ali ako bi se pojavilo, uprava tvrdi da bi se problem brzo riješio "uz pomoć gumene trake, jer se radi o samo tri stepenika".
– Iako je škola "Vasa Pavić" smještena u zgradi koja je dobila status nepokretnog kulturnog dobra od lokalnog značaja, to nije razlog da se ne preduzmu aktivnosti na njenom razumnom prilagođavanju – obezbjeđivanju adekvatnog pristupa djeci sa tjelesnim smetnjama (koja imaju otežano kretanje, koriste kolica i dr) kao i prilagođeni toalet – navodi se u mišljenju zamjenice zaštitnika.
Ona podsjeća da Кonvencija o pravima djeteta UN propisuje dostupnost, pristupačnost, prihvatljivost i prilagodljivost kao svojstva obrazovanja.
Uprava za inspekcijske poslove izvršila je inspekcijski nadzor, ali je inspektor konstatovao da nema osnova za preduzimanje mjera i radnji iz svoje nadležnosti.
– Svi obrazovni programi koji se izučavaju u ovoj osnovnoj i srednjoj školi su licencirani od strane Ministarstva prosvjete – navodi se u mišljenju.
Veliki broj škola je u junu bio evakuisan zbog dojava o postavljenim lažnim bombama, što je izazvalo veliku paniku kod djece i roditelja.