Корупција је хронична болест у Црној Гори, којој лијека није дала ни актуелна влада, која упркос обећањима ипак није постигла задовољавајуће резултате на том плану, иако је постојала политичка воља, оцјењују саговорници "Дана", у сусрет Међународном дану борбе против корупције, 9. децембру.
Руководилац Стручног тијела Националног савјета за борбу против корупције, извршна директорица МАНС-а Вања Ћаловић Марковић сматра да је борба против корупције запала у други план услед ескалације сензационализма, национализма и говора мржње. Подсјећа да је бивши режим усавршио скретање пажње са битних питања покретањем оних која се тичу вјере и нације, па подсјећа на случај приватизације Електропривреде, када је одједном постављено питање легитимности постојања цркве на Румији, која је на тој планини постављена уз асистенцију полиције и војске.
–Присутан је један свеопшти раст сензационализма, национализма, говора мржње, што је карактеристика последњих годину. Влада није успоставила контролу над свим институцијама системе у којима су запошљавани људи из бившег режима, само по политичком основу, а са друге стране очигледно је да не постоји спремност нове парламентарне већине да борба против корупције буде непристрасна и спроведена једнако према свима – оцјењује за "Дан" Ћаловић Марковић.
Она истиче да умјесто да ослободе институције, прије свега тужилаштво, поједини дјелови парламентарне већине суштински желе да ту институцију само ставе под своју контролу.
– Дакле, не да је ослободе од политичке контроле, него да је не контролише бивши режим него они сами, и да очигледно по сличном принципу ту институцију користе за политичке битке, а не за борбу са криминалом и за правду. То није карактеристика само за тужилаштво, већ имамо и у неким другим областима да неке политичке структуре које су критиковале партијско запошљавање када су били опозиција, сада се понашају на једнак начин. Запошљавају се кадрови без знања и искуства, који не одговарају за грешке. Све док Црна Гора буде заробљена партијским и личним интересима, било кога, ми ћемо тешко имати озбиљне резултате када је у питању борба против корупције – упозорава Ћаловић Марковић.
Предсједница Одбора за антикорупцију Далиборка Пејовић каже за "Дан" да је наjмjеродавниjу оцjену о борби против корупције у Црној Гори "дала Европска комисиjа кроз последњи извjештаj, оцjењуjући да jе третирану годину обиљежио лимитиран прогрес у области корупциjе".
– Очигледно су изостале све корективне акциjе актуелне владе, а коjе су наjвише критиковане у протеклом периоду и само су дjелимично испуњене препоруке. Видљив jе позитиван однос Комисиjе из извjештаjа у односу на проактивност Агенциjе за спречавање корупциjе према jавности, медиjима и цивилном сектору. Редовниjе разматрање извjештаjа Агенциjе на Одбору за антикорупциjу омогућило jе квалитетниjи увид у рад ове институциjе, а сигурна сам да ће утицати и на унапређење рада исте. Борба против корупциjе остаjе и даље присутна као проблем коjим ћемо се доминантно бавити и кроз процес преговарања у областима 23 и 24 и гдjе ће од квалитета остварених резултата зависити укупан интегративни процес – истиче Пејовић.
Сарадница на програмима у Центру за грађанско образовање Маjа Мариновић истиче да борба против корупциjе и организованог криминала jош увиjек представља област у коjоj Црна Гора показуjе ограничен напредак, иако jе од важности у напредовању у процесу приступања ЕУ. То се, како истиче, констатуjе и у Извjештаjу Европске комисиjе, коjи посебно акцентује и проблеме у правосуђу jер су не само оптерећуjући, већ се чини у неким дjеловима, и блокираjући за снажан и адекватан одговор на корупциjу, а посебно ону на високом нивоу.
– Нажалост, ту се ради о хронично лошоj оцjени. Добро jе што сада одређене институциjе показуjу неки вид другачиjег приступа, попут Агенциjе за спречавање корупциjе– наводи Мариновић.