Центар за екотоксиколшка истраживања (ЦЕТИ) припрема анализу која ће показати исправност воде у Скадарском језеру и да ли у том водном ресурсу постоји загађеност хемикалијама, а документ ће бити завршен сљедеће године.
То је саопштено на прес конференцији поводом представљања пројекта “Скадарско језеро без загађења хемикалијама”, који спроводи ЦЕТИ.
Извршни директор ЦЕТИ-ја, Видоје Петричић, рекао је да велику захвалност дугују Европској унији (ЕУ), која је подржала пројекат у оквиру ИПА прекограничног програма Црна Гора Албанија 2014-2020. године.
- Тематски приоритет програма је заштита животне средине, подстицање прилагођавања климатским промјенама и њиховог смањења, спрјечавање и управљање ризицима. Партнери ЦЕТИ-ја су институције из Албаније, Универзитет Тирана и НВО Зелени центар Албаније из Скадра. Придружени партнери су Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма - навео је Петричић.
Истакао је да Скадарско језеро, као највеће на Балкану, представља огромни водени потенцијал и има статус заштићеног подручја како у Албанији, тако и у Црној Гори.
- У циљу заштите биодиверзитета Скадарског језера, потребно је успоставити тијесну и континуирану сарадњу људи са обје стране границе. Управо таква сарадња је започета кроз реализацију овог пројекта. Сарадња је кључна, узимајући у обзир постојање сазнања о потенцијалним загађењима која су недовољно испитана - казао је Петричић.
Поручио је да је потребно стално имати у виду недјељивост језера на албански и црногорски дио, када је загађење хемикалијама у питању, као и истицати важност правилног поступања са хемикалијама.
Државни секретар у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Данило Мрдак, оцијенио је да ће пројекат да допринесе ојачавању читавог еколошког сектора.
- Да бисте знали како и на који начин да управљате са било којим ресурсом, у овом случају тема је водни ресурс Скадарској језера, прво морамо да знамо у каквом стању су нам ти ресурси, да будемо поштени и да идентификујемо ако постоје проблеми, а онда тек на основу тога, да донесемо исправне одлуке и да сетом мјера учинимо да одстранимо негативне утицаје по животну средину - истакао је Мрдак.
Рекао је да се нада да у оквиру пројекта неће наћи врло опасне хемикалије у Скадарском језеру или уколико их нађу да ће да буду испод дозвољених концетрација, уколико су прописане за те хемикалије.
- Свјесни смо сви дводеценијске јавне дебате да ли су воде Скадарског језера у потпуности исправне, да ли је индустријализација која се дешавала у басену Скадарског језера, првобитно мислим на Никшић и Подгорицу, довела до значајнијих загађења вода и седимената у Скадарском језеру - казао је Мрдак.
Пројектна менажерка, Данијела Шуковић, казала је да је фокус пројекта усмјерен на заједничко дјеловање у дијелу испитивања, анализа а све у циљу прецизнијег одређивања хемијског статуса Скадарског језера.
- Говоримо о двомјесечним испитивањима. Да би се хемијски статус дефинисао на прави начин потребна су опсежнија и дуготрајнија испитивања. Потребно је дефинисати тренд, али смо оптимистични и мишљења да ћемо макар дати неку почетну слику стања и дати могућност нашим партнерима, поготово Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма да креирају даље мјере , односно да још прецизније дефинишу будући мониторинг програм - рекла је Шуковић.
Рекла је да су прво дефинисали оне тачке на Скадарском језеру на којима ће се узорковати а потом и анализирати вода и седимент.
- Са наше стране говоримо о 10 тачака, са стране Албаније говоримо о четири тачке. Значи, укупно 14 тачака је сасвим довољно за репрезентативнот и помоћу њих ћемо дати адекватну слику стања након испитивања и анализа. Овај пројекат има јако много истраживачке ноте, а не само класичног испитивања - казала је Шуковић.
Да би се све реализовало потребни су, како је навела, професионални капацитети, али и одређени технички предуслови.
- Када је у питању ЦЕТИ, колеге из Албаније су се значајно ослониле на наше искуство у анализама дуго 25 година, а ми смо такође у позицији да користимо њихова значајна искуства у истраживању, па ће када се буду радиле статистичке обраде података од велике користи бити њихово научно искуство. Тако да је то спрега двије врло искусне и за сарадњу и презентацију података отворене институције - рекла је Шуковић.
Сматра да је свима важно да сви сегменти животне средине буду доброг квалитета а Скадарско језер доброг еколошког и хемијског статуса.
- Сви желимо да та вода буде као вода за пиће и у том смислу јавност ће бити упозната са ситуацијом на Скадарском језеру. Узорковање је завршено, анализе су у току и средином сљедеће године очекујемо реализацију посљедње активности, а то је формирање документа којим ћемо вас упознати каква је заправо слика стања Скадарског језера, не паушално, него крајње конкретно, на темељу валидних података - казала је Шуковић.
Финансијски менаџер, Зоран Вучинић, казао је да је укупна вриједност пројекта 467.855 еура, од чега је контрибуција Европске уније 397.630 еура, а три партнера 70.226 еура.
- У пројекту учествују три партнера, а то су Центар за екотоксиколошка испитивања-Подгорица (ЦЕТИ) чији је буџет 270.400 еура, Универзитет Тирана чији је буџет 165.150 еура и НВО Зелени Центар Албанија 32.300 еура - навео је Вучинић.
Према његовим ријечима, највећи дио средстава иде за набавку опреме и хемикалија.
- Пројекат има врло захтјевне 33 набавке. План је врло обиман и опсежан. Све набавке се раде преко процедура из закона Европске уније у погледу јавних набавки, а пројекат траје 27 мјесеци - рекао је Вучинић.