Црногорски новинари још један свој празник, 23. јануар, дочекују у страху за безбједност, али и економску сигурност, оцјењују саговорници "Дана", а дугогодишњи новинар и аналитичар Душко Вуковић истиче да данас свака рђа мисли да може да се натреса, пријети и насрће на новинаре. Након 150 година постоjања, у нашој држави према последњим истраживањима, имамо око 200 медија, у којима је запослено око 1.800 лица. Истраживања Синдиката медија показују да новинарство ниjе добро плаћена професиjа, јер сваки четврти новинар у Црноj Гори прима између 400 и 500 еура, а 15 одсто мање од 400. Од 2004. до краја 2021. догодило се укупно 135 напада/инцидента на штету новинара и медиjа, већи дио њих није ријешен, као ни највећи злочин – убиство главног и одговорног уредника "Дана" Душка Јовановића.
Душко Вуковић каже да након 150 година можемо слободно да поставимо питање да ли је новинарство уопште професиjа.
– Професиjа подразумиjева постоjање одређених професионалних стандарда, а стање код нас jе такво да заjедничких стандарда нема, него свако има онакве какве њему одговараjу. Када немате професиjу, онда немате ни jединствену организациjу коjа артикулише њене струковне интересе и ради на промоциjи професионалних вриjедности и етике. Када немате професиjу, онда на оне коjи се баве новинарством или мисле да jе новинарство оно чиме се баве, свака рђа може да се натреса, приjети и насрће. Моjе искуство jе да постоjе новинари коjи, по циjену било чега, истраjаваjу на трагању за истином и служењу jавном интересу, и они коjи се прилагођаваjу вjетровима моћи, било да jе риjеч о моћи власника или некога из ширег економског и политичког окружења – каже Вуковић.
Према оцјени Дамира Никочевића из Центра за грађанско образовање, осим чињенице да jе Скупштина краjем године, на инициjативу НВО сектора, jедногласно усвоjила измjене Кривичног законика, коjима jе прописана jача кривичноправна заштита новинара, не постоjе никакви значаjниjи помаци.
– И даље jе присутна цензура, аутоцензура, лош финансиjски положаj, несигурни радни односи и угрожена безбjедност медиjских посленика. Биљеже се и нови случаjеви напада на новинаре и новинарске екипе. У 2021. години чак 21, што jе значаjно више него током 2020. године, а што jе и резултат jедне токсичне атмосфере и друштвено-политичких односа, чиjа поларизациjа снажно оптерећуjе и медиjски сектор – каже Никочевић.
Предсједница Синдиката медија Мариjана Цамовић Величковић истиче да се положаj запослених у медиjима ни током протекле године ниjе промиjенио, макар не на боље.
– Иако jе држава и током 2020. и током 2021. године медиjима, по разним основама, дала наjмање три милиона еура, запослени у тим медиjима то нису осjетили. Званични подаци потврђуjу да jе риjетко коjи медиj у Црноj Гори у новчаним проблемима и да се бори за опстанак, али власници и даље форсираjу ту причу, иако немаjу аргумената за такве тврдње – каже Цамовић Величковић.
Она истиче да економски положаj запослених у медиjима и даље остаjе лош.
– У истраживању коjе jе СМЦГ спровео током 2021. године, медиjски радници су свjедочили о условима у коjима раде и 45 одсто њих jе рекло да jе морало да се цензурише, 47 одсто анкетираних да власници медиjа утичу на њихов рад, 37 одсто да осjећа политички притисак или миjешање, 78 одсто тврди да ради прековремено и таj рад jедном диjелу њих никад ниjе плаћен. Оцjена jе и да смо као професиjа и поjединци генерално неслободни и несолидарни – каже Цамовић Величковић и истиче да од позитивних догађаjа може се истаћи измjена Кривичног законика коjим су сада предвиђене веће казне за нападаче на новинаре и што jе резултат готово децениjског залагања Синдиката медиjа и Акциjе за људска права.