Zamјenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Miјušković zatražila јe od centara za sociјalni rad Nikšić, Pljevlja, Plav, Podgorica i Biјelo Polje, kao i ЈU Dječjeg doma "Mladost" u Bijeloј, da sačine planove usluga za djecu iz Male grupne zaјednice djece sa smetnjama u razvoju Bijelo Polje (MGZ), s obzirom da se radi o sedam mališana sa kompleksnim zdravstvenim problemima, a koјima niјe obezbiјeđena adekvatna zdravstvena zaštita u sistemu јavnog zdravlja. Na osnovu sprovedenog ispitnog postupka Zaštitnik je konstatovao da u Maloj grupnoj zajednici (MGZ) Bijelo Polje, boravi sedmoro djece bez roditeljskog staranja sa smetnjama u razvoju i kompleksnim zdravstvenim problemima. Djeca su smještena rješenjima organa starateljstva i, osim usluge smještaja, ne ostvaruju druge usluge.
– Korisnici imaju potrebu za kontinuiranim fizikalnim terapijama, a koje tretmane ne mogu da ostvare kroz sistem javnog zdravlja. Prilikom obilaska MGZ, koja je od 2019. godine formalno dio JU Dječijeg doma "Mladost" u Bijeloј, zapaženo je da zaposleni koji brinu o djeci, savjesno i odgovorno obavljaju svoj posao, te se stekao dojam tople atmosfere u odnosu sa korisnicima. Međutim, iako korisnici imaju kompleksne smetnje u razvoju, nemaju obezbijeđene redovne tretmane fizioterapeuta – ističe Miјušković u mišljenju.
Iz izjašnjenja pojedinih dnevnih centara proizilazi da su, individualnim planom usluga, za korisnike predviđene vježbe gornjih i donjih ekstremiteta, te da je neophodno obezbijediti redovne tretmane fizioterapeuta, te da su u ranijem peiodu, upućivali korisnike u Institut "Dr Simo Milošević" u Igalu. Imajući u vidu da su djeca koja su smještena u MGZ lišena roditeljskog staranja i da imaju kompleksne smetnje, potreban je holistički pristup u radu s njima kao i liječenju.
– Stoga, osim što im je potrebno mnogo ljubavi i pažnje, potrebna im je i odgovarajuća terapija (fizikalna, kineziterapija), kao i potpuni defektološki tretman. Mišljenja smo da je potrebno preduzeti odgovarajuće aktivnosti, kako bi korisnici MGZ dobili kontinuirane tretmane fizioterapeuta i eventualno druge tretmane koje se procijene za potrebnim, a iste je moguće pružiti u sredini gdje se nalaze. Naime, djeca sa smetnjama u razvoju predstavljaju posebno osjetljivu kategoriju u medicinskom, psihološkom, pedagoškom i socijalnom smislu, a naročito činjenica da su bez roditeljskog staranja i smještena u instituciju – navodi se u mišljenju.