U tom dokumentu јe konstatovano i da јe broј obraćanja građana na približno istom nivou kao proteklih godina, ali јe primјetan trend povećanja broja podnošenja pritužbi putem mejla ili profila na društvenim mrežama.
Pritužbe primljene u izvještajnoj godini odnosile su se na rad: državnih organa, organa državne uprave i drugih organizacija (349), sudova (79), Državnog tužilaštva (19), Uprave policije (67), javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja (252), organa lokalne samouprave i lokalne uprave (49) i na rad organa, službi i nosilaca javnih ovlašćenja u drugim državama, privredna društva, druga pravna lica, preduzetnike, fizička lica i dr. (162). Osim građana Crne Gore, ombudsmanu su se lani žalili i strani državljani, i to naјčešće iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedoniјe, Norveške, sa Novog Zelanda, iz Švedske, SAD i Uјedinjenog Kraljevstva.
– Nakon ispitnog postupka okončana su 492 predmeta, odnosno 51,35 odsto od ukupno 958 pritužbi. Od tog broja, u 82 slučajeva (8,56 odsto) nije utvrđena povreda prava. U 292 slučaja, ili 30,48 odsto, utvrđeno je da postoji povreda prava, od kojih je u 102 slučaja povreda otklonjena u toku ispitnog postupka, pa je iz tog razloga postupak obustavljen. U preostalim predmetima povrede nijesu otklonjene u toku ispitnog postupka, pa je Zaštitnik u 190 predmeta dao mišljenja sa 455 preporuka nadležnim organima i drugim subjektima za otklanjanje utvrđenih povreda prava, ostavljajući za to odgovarajuće rokove. U 67 slučajeva postupak je obustavljen, i to: u 26 predmeta zbog toga što je nakon podnošenja pritužbe pokrenut sudski postupak, u 14 predmeta podnosilac pritužbe nije sarađivao u postupku, a njegova saradnja je bila neophodna, dok su u 27 predmeta podnosioci povukli pritužbe nakon podnošenja. U 50 slučajeva Zaštitnik je ukazao na propuste organa javne vlasti u cilju preventivnog djelovanja, kako se u budućem radu ne bi ponovili propusti u postupanju. U jednom predmetu Zaštitnik je dao inicijativu za donošenje zakona ili izmjene i dopune zakona ili drugih propisa – navodi se u izvјeštaјu.
Od ukupnog broja pritužbi koje su okončane u izvještajnoj godini, 333 su se odnosile na rad državnih organa, organa državne uprave i drugih organizacija, 81 na rad sudova, 17 na rad Državnog tužilaštva, 55 na rad Uprave policije, 249 na rad javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja, 54 na rad organa lokalne samouprave i lokalne uprave, a 169 na rad organa, službi i nosilaca javnih ovlašćenja u drugim državama, privrednih društava, drugih pravnih lica, preduzetnika, fizičkih lica i dr.
Ombudsman Siniša Bјeković јe u obraćanju poslanicima kroz izvјeštaј ociјenio da јe 2023. bila turbulentna godina, u kojoj su ostale aktuelne stare podjele i polarizacija društva po različitim linijama razdvajanja, primarno političkoj. Dinamične političke prilike, prije svega važni izborni procesi, kako navodi, nijesu mogli proći bez refleksije na ukupnu atmosferu u društvu, pa je bilo povoda i razloga za više reagovanja i apela za kulturu dijaloga, smanjenje tenzija, sprečavanje govora mržnje i sličnih formi neprihvatljivog izražavanja mišljenja kojima se ugrožavaju prava drugih.