Poslanici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje donijeli su juče odluku da 25. oktobra obave kontrolno saslušanje ministra zdravlja Dragoslava Šćekića, direktora Instituta za javno zdravlje Igora Galića, kao i predstavnike Kliničog centra i Doma zdravlja Podgorica, zbog utvrđenih propusta koje je utvrdila Državna revizorska institucija o izvještaju "Uspješnost sprovođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke". Poslanici su istakli da je godišnji budžet zdravstva 400.000.000 eura, a da se za skrining raka dojke odvaja godišnje 400.000 eura. DRI je utvrdio da u periodu od pet i po godina (od donošenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke, pa do početka njegovog sprovođenja) nijesu obezbijeđeni potrebna oprema i kadrovi, nije uspostavljen registar skrininga i nije uspostavljen odgovarajući sistem prikupljanja i upravljanja podacima.
Poslanik Demokrata Tamara Vujović kazala je da odbor nije prvi odreagovao nakon objavljivanje izvještaja DRI i da treba da se bave navodima zaposlenih iz KCCG koji sumnjaju u kvalitet aparata za dijagostiku.
– Važno je da dođu i predstavanici KCCG i Doma zdravlja Podgorica da nam kažu šta oni misle, da se napravi novi skrining program i da napravimo nove targete kako bi projekat bio kvalitetniji. Mjesec oktobar posvećen je borbi protiv raka dojke. Dužni smo da pričamo o prevenciji i načinima liječenja žena, i da vidimo da li su uspješni programi skrininga i da li treba opredijeliti više sredstava za liječenje. Neko je izašao i na magistralni put da dijeli flajere, da poziva žene da se odazivaju na skrining programe i ultrazvučne preglede. Za skrining program za rak dojke potrošeno je 400.000 eura za godinu dana, a zdravstveni sistem godišnje troši 400.000.000 eura – kazala je Vujović.
Predsjednik odbora Srđan Pavićević kazao je da čitavi program skrininga osmišljava Institut za javno zdravlje, a novac daje Ministarstvo zdravlja.
– Ova tema zaslužeuje veliku pažnju, na današnji dan 50 odsto preminulih umre od kardiovaskularnih bolesti i o tome nijesmo zakazali sjednicu. Elementarno bi bilo korektno da nas Odbor za ravnopravnost obavijesti o zajedničkoj sjednici. DRI je izašao sa određenim podacima i ekonomskim i organizacionim pitanjima za sprovođenje programa. To je zadatak Instituta za javno zdravlje. Realizaciju programa ne sprovodi KCCG i Dom zdravlja, već prihvataju po određenoj šemi pacijente koji su im upućeni – kaže Pavićević.
Poslanik Vladimir Dobarčinin kazao je da hirurzi nijesu uključeni u skrinig program, iako je to njihova oblast.
– Veliki sam optimista i za ovo postoji jednostavno rješenje. Takođe, treba da se pozabavimo HPV vakcinacijom, koja u 85 odsto slučajeva sprečava opasno oboljenje – kaže Dobričanin.
Poslanik SD Boris Mugoša izjavio je da gube vrijeme na političke stvari, a ovamo nam je stanje u zdravstvu na niskom nivou.