
Redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Vladimir Pešić kazao je u izjavi za „Dan” da je timu stručnjaka koji su radili monitoring faune i ugroženih endemičnih zaštićenih vrsta Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, na čijem je čelu Ratko Mitrović, ostalo dužno uplatu novčanih sredstava za predate izvještaje za oktobar i novembar prošle godine.
Pešić kaže da je ovaj resor u decembru prošle godine prekinuo saradnju sa njima bez obrazloženja, uprkos ugovoru koji su sklopili sa nekadašnjim resorom održivog razvoja za monitoring biodiverziteta Tare.
Pešić se, inače, po drugi put nalazi na Stanfordovoj listi najboljih naučnika svijeta.
– Četiri stručnjaka sa Prirodno-matematičkog fakuleta, a vođa tima sam bio ja, radili smo monitoring faune i ugroženih endemičkih vrsta Tare koji je počeo u junu 2020. godine i trebalo je da se radi godinu, do juna 2021. Potpisan je ugovor sa tadašnjim ministarstvom održivog razvoja i turizma. Po tom ugovoru izvještaji monitoringa faune trebalo je da budu dostavljeni mjesečno nakon čega je ministarstvo trebalo da izvrši odgovarajuće uplate, a monitoring endemičnih vrsta svaka tri mjeseca. Ovo je sve funkcionisalo do decembra 2020. godine kada smo mi predali izvještaje monitorniga faune za oktobar i novembar i onda bez ikakvog objašnjenja ministarstvo je odlučilo da ne izvrši uplatu za posao koji smo odradili. Pokušao sam u dva navrata da tražim sastanak sa nadležnim u ministarstvu, ali bez obzira na upućeni zahtjev nije mi odgovoreno, nakon toga mi smo odustali da dajemo izvještaje ministarstvu dok ne budemo isplaćeni – istakao je Pešić.
Pešić naglašava da su njihovi izvještaji monitoringa bili cijenjeni u izvještajima Evropske komisije za Crnu Goru.
– Tako da me je ovaj odnos iznenadio, ali ja tada nijesam mnogo zamjerio, već sam mislio da oni imaju drugi stav kako će da rade monitoring. Međutim, koliko sam upoznat do danas nije nastavljen monitoring, što je jako tragično. Za bilo kakvu odluku, recimo sudsku, kao i za izvještaje Uneska, tražiće se naučni podaci. Možda bi nekome odgovaralo da nema naučnih podataka – ističe Pešić.
Pešić kaže da je on nastavio da radi monitoring jer je cilj da dobiju naučne podatke o istraživanju Tare, ali da će oni 2022. godine biti objavljeni u jednom od vodećih časopisa.
– Nažalost, ne postoje najave da će i za druge dvije dionice autoputa biti uspostavljen bilo kakav monitoring. Monitoring je značajan, vjerovatno će doći do pritiska međunarodnih organizacija da se on uspostavi – smatra Pešić.
Upozorio je da će se u slučaju međunarodne arbitraže o uticaju autoputa na Taru tražiti revelatni rezultati, odnosno naučni podaci (rezultati monitoringa).
Dodao je da o svakom pojedincu najbolje govore njegovi rezultati koje je ostvario u nauci, te da se on dvije godine zaredom nalazi na Stanfordovoj listi najboljih svjetskih naučnika.