Dio zaposlenih u Domu starih u Nikšiću podnijeće Osnovnom državnom tužilaštvu krivičnu prijavu za mobing protiv smijenjene direktorice te ustanove Anđele Lalatović. Prijavu potpisuje 19 radnika te ustanove, a doskorašnju direktoricu optužuju i za nepotizam.
Podsjetimo, prošle sedmice UO Doma starih u Nikšiću smijenio je Lalatović, a za v.d. direktora imenovo Jelenu Banjević. Lalatović tvrdi da je nezakonito smijenjena.
Kako navode radnici mobing nad zaposlenima u JU Domu starih u Nikšiću Lalatović vrši od samog dolaska na mjesto direktorice te ustanove.
- Sve je kulminiralo nakon što je jedan broj zaposlenih iskazao nezadovoljstvo izborom predsjednika sindikalne organizacije koji je po mjeri direktorice Lalatović za koju je čak i sama direktorica pozivala zaposlene u svoju kancelariju preko svoje sestre od ujaka i upućivala najgnusnije prijetenje ako se ne glasa za izvjesnu Vesnu Dragnić - navode radnici u tužbi.
Radnici kažu da je Lalatović krenula u odmazdu tako što je sa svojim zamjenikom Svetozarem Nikolićem opstruirala izbor novog predsjednika sindikata i konstantno pozivala zaposlene i prijetila im otkazima. Za te navode, kako kažu, imaju audio dokaze.
- Za sve vrijeme dok je vršila pritisak na nas zaposlene, kršeći naša prava, gospođa Lalatović se bavila besprizornim nepotizmom. Tako je kao direktorica Doma starih Nikšić svojom odlukom u tu ustanovu zaposlila svoju rođenu sestru od ujaka, svog brata od ujaka, ali i kumu i strica, kao i druga sebi bliska i prijateljska lica. I uprkos takvom nezabilježenom nepotizmu, ona govori o profesionalizmu. Pitamo cijelu javnost je li primjer profesionalizma, kada direktorica Lalatović zaposli svoju sestru od ujaka, sa završenom srednjom školom i u ugovoru koji potpisuje sa njom, odredi joj da radi četiri sata dnevno i da za to prima 441 euro mjesečno - navode radnici u tužbi.
Oni kažu i da je Lalatović vršila pritiske na zaposlene koje su koristile zakonsko pravo na trudničko bolovanje, tako što im je javno prijetila da će dobiti otkaz kad se vrate na posao.
- Pedesetogodišnja servirka premještena je po kazni na mjesto higijeničarke, koleginica druga servirka je prinuđena da zbog prijetnji o premještaju otvori bolovanje, a treća koleginica koja je takođe odbila da potpiše podršku sindikatu po mjeri premještena je na mjesto higijeničarke. Ljudi su prinuđeni da otvaraju bolovanja, a organizacija rada je na jako lošem nivou - stoji u krivičnoj prijavi zaposlenih.
Kažu da se kompletna situacija prenijela i na korisnike i da je kvalitet usluge u Domu na lošem nivou.
- Da li je profesionalizam i to da, dok krši naša prava, sebi određuje prekovremeni rad, a u isto vrijeme tokom tog prekovremenog rada, odlazi na službeni put u druge gradove i povrh nadoknade za prekovremeni rad uzima u isto vrijeme i dnevnice za službeni put? Kako je moguće da u istom danu radite prekovremeno i uzmete za to nadoknadu i idete na službeni put i uzmete dnevnicu za taj put - poručuju radnici.
Takođe, među potpisnicima se nalazi i osoba koja je kako kažu, ranije pokrenula postupak za zaštitu od mobinga, ali taj predmet do danas nije sproveden.
- Naime, članom 15 Zakona o zabrani zlostavljanja na radu je propisano da zaposleni koji smatra da je izložen mobingu podnosi Pisani zahtjev za pokretanje postupka za zaštitu od mobinga, te da se isti mora pokrenuti u roku od tri dana od dana prijema zahtjeva, što nije učinjeno, već je direktorica samoinicijativno donijela Rješenje br. 1-1422829/23 od 10.07.2023. godine, kojim je odbila zahtjev za pokretanje postupka kao neosnovan - zaključuje se u prijavi ranika.