Ministarka Biljana Šćepanović uručila je nagrade za naučna dostignuća u 2022. godini, na godišnjoj svečanosti Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja koja se održala prošle nedelje na Vili Gorica.
Šćepanović je, tom prilikom, istakla da zajednica – naučnoistraživčka i inovaciona – zapravo najbolje promoviše samu sebe, a o potencijalu te zajednice govori i izuzetno veliki broj prijava na ovogodišnji Javni poziv za dodjelu nagrada za naučna dostignuća.
-S obrziom na brojnost prijava a imajući u vidu njihov kvalitet, zadatak Komisije nije bilo nimalo lak ali je bio izuzetno lijep – lijepo je bilo čitati prijave, lijepo je znati da imamo ljude u Crnoj Gori koji se bave naukom i inovacijama i da je to moguće kvaliteno raditi i u našim uslovima, za koje se nadamo da će biti još bolji-saopštila je ministarka Šćepanović, dodajući da i u budućnosti želimo ovakve zadatke i da komisije biraju među sjajnim kandidatima.
Ministarka je čestitala svim prijavljenim kandidatima, pogotovu onima koji su dobili nagrade i poželjela da im one budu podstrek i motivacija za dalje uspjehe.
Nagradu za najuspješnijeg naučnika u 2022. godini dijele: dr Martin Ćalasan, docent na Elektrotehničkom fakultetau UCG i dr Bojan Baća, naučni saradnik na Institutu za napredne studije UCG. Oblast istraživanja dr Ćalasana je energetika – savremeni energetski pretvarači i sinhrone mašine, kao najveći proizvođači električne energije, dok je oblast istraživanja dr Baće opšta i politička sociologija – postsocijalističko civilno društvo i društveni pokreti.
Mr Anton Gjokaj, saradnik u nastavi na Prirodno-matematičkom fakultetu UCG, dobio je nagradu za najuspješnijeg naučnika do 30 godina života. Matematika je oblast istraživanja najboljeg mladog naučnika u 2022. godini, koji je ostvario zapažene rezultate u naučnoistraživačkom radu objavljivanjem dva naučna rada kao prvi autor u naučnimčasopisima sa impakt faktrom većim od nule, a na jednom radu je jedini autor.
Grupi pronalazača/inovatora “SmartMilk Monitoring System” – dr Marko Simeunović i dr Davor Ćorić sa UDG-a – uručena je nagrada za najuspješniji pronalazak zaštićen patentom/najuspješniju inovaciju. SmartMilk monitoring sistem predstavlja jedinstveno inovativno rješenje na tržištu mljekarstva koje, korišćenjem savremenih tehnologija iz domena Interneta stvari (IoT), vještačke inteligencije i senzorike, kreira ekosistem od svih učesnika u lancu proizvodnje i prerade sirovog mlijeka.
Dr Marko Simeunović se obratio i zahvalio u ime nagrađenih Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja na svim naporima koje ovo Ministarstvo, kroz raze vidove podrške, ulaže u promociju naučnoistraživačke i inovacione djelatnosti, i jačanje kapaciteta naučnoistraživačkih institucija. On smatra izuzetno značajnu kulturu transfera znanja sa akademije na industriju jer se na taj način podiže i afirmiše crnogorska privreda u svijetu.
Navodeći značaj realizovanih aktivnosti Ministarstva u proteklih osam mjeseci, planiranog budžeta za narednu godinu i veoma dobre ocjene ocjene Evropske komisije, te dobre saradnje sa ostalim ministarstvima, ministarka Šćepanović je naglasila da ipak najviše znači podrška onih zbog kojih Ministarstvo postoji – naučne i inovacione zajednice, istraživača i inovatora, naučnoistraživačkih ustanova i subjekata inovacione djelatnosti, te da slušajući njihove inpute, znamo da smo na dobrom putu.
Podsjećamo, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja je, poslije dvogodišnje pauze, aktuelizovalo nagrade za crnogorske državljane koji doprinose podsticanju pokretanja promjena u društvu koje predvode nauke i inovacije. Ovogodišnjim pozivom animiran je nikad veći broj prijavljenih naučnika I inovatora u sve tri kategorije, a u skladu sa novim Pravilnikom o nagrađivanju, za kategoriju najuspješnijeg mladog naučnika predviđeno je dvostruko uvećanje novčane nagrade u odnosnu na pređašnje godine (2.000eur), odnosno uvećanje od 50% u kategorijama najuspješnijeg naučnika i inovatora (3.000eur).