Министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић поручио је у изјави за "Дан" да социјална давања више неће бити валута за куповину гласова, те да очекује да ће од ове године почети да се смањује број корисника државне помоћи, а да се повећава броj запослених, и то због мjера коjе Влада спроводи и које ће спроводити како би се повећао стандард грађана.
Истиче да видљивиjе промјене у области социјалне политике предстоjе jер се спроводи свеобухватна реформа, те да да ће кроз програм ревизиjе из система бити уклоњени они који не заслужују да буду корисници, управо да би више имали сви грађани коjима jе помоћ стварно потребна. Министар jе указао да се у ранијем периоду доста људи запошљавало на црно и да су примали социјалу у исто вријеме.
– Тим људима у претходном режиму није било исплативо да раде легално, али ми сада дајемо подстицај легалном раду кроз програм "Европа сад" и то може утицати на број корисника социјалне помоћи – тврди Спајић.
Наводи да се социjалним давањима више никад не смиjе трговати, каква jе често била пракса у периоду бивше власти.
– Занимљиво да смо на састанку са потпредсједником Владе Сјеверне Македоније, који је задужен за економију и социјалу, чули да они имају 37.000 корисника социјале, а они су као држава три пута већи од Црне Горе, а ми имамо много више корисника неког социјалног давања. Црна Гора није сигурно сиромашнија од Сјеверне Македоније, ако није и богатија. Тако да jе jасно да ту нешто не штима. Ми са УНДП-ом спремамо пројекат социјалног картона, за шта треба времена – није софтвер проблем и захтјеван већ импути за њега – додао је Спајић.
Каже да након пада економиjе од 15,3 одсто у 2020. години и скенираног лошег и неправедног наслиjеђеног стања у области социjалне политике, посебно jе важно било да се унапређуjу услуге, те да се очуваjу социjална давања – да jедна тешка затечена ситуациjа у држави не изазове њихово смањење.
– Посвећено радимо на томе да услуге социjалне и дjечjе заштите у наjвећем степену, што jе приjе могуће, одговоре на стварне потребе корисника, уз поштовање људских права и достоjанства и да буду jеднако доступне свим корисницима – поручио jе министар.
Спаjић jе, између осталог, казао да му jе драго да се одмах у првоj години мандата успjело обезбиjедити финансирање за увођење додатака за дjецу до шест година и бесплатних уџбеника за све основце.
Спајић је подсjетио на низ активности коjе се спроводе, указуjући да jе МФСС, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом, урадило Мапу пута реформе система социjалне и дjечjе заштите, што ће водити конкретним и видљивиjим промjенама у интересу корисника.
– Врло је важан и комплексан проjекат "Реформа националног система утврђивања инвалидитета" за успостављање jединственог тиjела за утврђивање инвалидитета. На томе се радило 2021. и радиће се ове године да бисмо до предвиђеног рока, краjем 2023. године, имали успостављен завод за jединствено вjештачење инвалидитета. Након тога, особе са инвалидитетом неће морати да се суочаваjу са процjеном њихове инвалидности кроз 30 различитих комисиjа за исте диjагнозе – истакао jе он.