Inspekcija je na graničnom prelazu sa Srbijom - Dobrakovo spriječila uvoz skoro deset tona breskvi i nektarina kod kojih je pronađen pesticid opasan po zdravlje ljudi, naročito djece - chlorpyrifos (hlorpirifos).
To je portalu RTCG potrdio direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.
Ovaj pesticid je danas pronađen i u šljivama koje se iz Srbije uvoze u Hrvatsku, a što su objavili regionalni mediji.
Na pitanje da li ovog opasnog pesticida ima kod nas, Đaković je rekao da je strogo zabranjena njegova upotreba u Crnoj Gori, ali je u prethodnom periodu na uvozu pronađeno skoro deset tona koštičavog voća koje je sadržalo tu supstancu.
U pitanju su dvije sporne pošiljke, obije poslate iz Srbije.
“Ovaj pesticid je vrlo opasan i zabranjen u Crnoj Gori i odgovorno tvrdim da ga kod nas nema. Proizvođači ga ne koriste za hranu. Međutim, na uvozu je drugačija situacija - na graničnom prelazu Dobrakovo je oko deset tona breskvi i nektarina otkriveno sa tim pesticidom i to je sve vraćeno”, pojasnio je Đaković za Portal RTCG.
Kaže da se analize rade na svo konzumno voće - breskve, šljive, nekterine i kajsije.
“Mi radimo analize na 400 rezidua pesticida što je ogroman opseg. Pregledano je svo voće”, kazao je Đaković.
Ovaj pesticid često se koristi za zaštitu palmi i drugih biljaka, ali ne smije se koristiti za hranu jer je opasan po zdravlje ljudi, naročito djece.
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti naveo je da nakon kontakta sa hlorpirifosom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavisnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti.
Danas je taj pestcid pronađen u šljivama koje su iz Srbije poslate za Hrvatsku što je potvrdio i Evropski sistem za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom.
Voće nije uvezeno u Hrvatsku, već je, kako prenose regionalni mediji, uništeno.
U Hrvatskoj i mnogim drugim državama pesticid hlorpirifos legalno se upotrebljavao do 2006. godine, ali je od tada zabranjen za tretiranje voća i povrća u većini zemalja EU.
Pronađen je nedavno i u breskvama iz Srbije.
Početkom prošlog mjeseca je na hrvatskoj granici utvrđen visok nivo kancerogenog akrilamida u čipsu, koji je takođe poslat iz Srbije. U Crnoj Gori, kako su kazali tada iz Uprave za bezbijednost hrane, tog čipsa nije bilo.