Istraživanje pokazalo da je 31 odsto bilo izloženo nekom obliku fizičkog kažnjavanja, a dva odsto teškim oblicima fizičkog kažnjavanja, upozoreno јe u Strategiјi za prevenciju i zaštitu djece od nasilja za period 2024–2027. godine.
– Ovo potkrepljuje službena statistika, koja pokazuje da su u 2021. godini djeca najčešće žrtve nasilja u porodici (53%). Nadalje, nasilje nad djecom u školama je proteklih godina u porastu, a sa sve većim prisustvom djece u onlajn sferi, raste i onlajn nasilje nad njima. Povrh toga, klimatske promjene i razvoj industrije nose sa sobom novu opasnost po prava djeteta koja dolaze iz oštećenja životne sredine. Ovi prepoznati problemi imaju negativne efekte po djecu, roditelje, zajednicu i društvo u cjelini, uz porast smrtnosti djece, dugoročne medicinske probleme i zloupotrebu supstanci, opadanje nivoa obrazovanja i smanjenu produktivnost buduće radno sposobne populacije, povećano siromaštvo i ponavljanje ciklusa nasilja, upozoreno јe u dokumentu.
Nadovezujući se na postignute rezultate i iskustva stečena tokom sprovođenja prethodne strategije, Radna grupa je utvrdila da problem dodatno komplikuje nedostatak sistematskog prikupljanja i analize podataka koji se odnose na nasilje nad djecom.
– Bez takvih podataka, teško je graditi i pratiti efikasan sistem koji sprečava nasilje nad djecom. Crna Gora se obavezala da će intenzivirati napore na prevenciji nasilja nad djecom i zaštiti djece od nasilja, na šta se obavezala kroz ratifikaciju Konvencije o pravima djeteta Ujedinjenih nacija (UNCRC), ukazano јe u vladinom dokumentu.
U dokumnetu se ističe da će Strategija za period 2024–2027. godine omogućiti Crnoj Gori da nastavi sa promovisanjem politike nulte tolerancije nasilja nad djecom, koja je pokrenuta prvom strategijom.
– Ovo će se ostvariti između ostalog kroz kontinuiranu podršku sprovođenju preporuka iz Globalnog izvještaja o prevenciji nasilja nad djecom za 2020. godinu i praćenje razvoja standarda za zaštitu djece, koji proizlaze iz mandata specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN za pitanje nasilja nad djecom i specijalnog izvjestioca UN o pitanjima prodaje djece, dječje prostitucije i dječje pornografije. Prilikom implementacije Strategije za period 2024–2027. godine, Crna Gora će nastojati da ostvari sinergiju sa politikama i akcijama Evropske unije (EU) za borbu protiv nasilja nad djecom, navode u dokumentu.