/ - ilustracija
04/06/2024 u 11:35 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Svako drugo diјete žrtva porodičnog nasilja

U Crnoj Gori, prema istraživanju višestrukih pokazatelja (MICS) koje su sproveli Monstat i UNICEF 2018. godine, od 3.501 djeteta starosti 1–14 godina, 69 odsto je tokom mjeseca koji je prethodio istraživanju pretrpjelo emocionalno ili fizičko nasilje kao oblik kažnjavanja od strane najmanje jednog odraslog člana domaćinstva.

Istraživanje pokazalo da je 31 odsto bilo izloženo nekom obliku fizičkog kažnjavanja, a dva odsto teškim oblicima fizičkog kažnjavanja, upozoreno јe u Strategiјi za prevenciju i zaštitu djece od nasilja za period 2024–2027. godine.

– Ovo potkrepljuje službena statistika, koja pokazuje da su u 2021. godini djeca najčešće žrtve nasilja u porodici (53%). Nadalje, nasilje nad djecom u školama je proteklih godina u porastu, a sa sve većim prisustvom djece u onlajn sferi, raste i onlajn nasilje nad njima. Povrh toga, klimatske promjene i razvoj industrije nose sa sobom novu opasnost po prava djeteta koja dolaze iz oštećenja životne sredine. Ovi prepoznati problemi imaju negativne efekte po djecu, roditelje, zajednicu i društvo u cjelini, uz porast smrtnosti djece, dugoročne medicinske probleme i zloupotrebu supstanci, opadanje nivoa obrazovanja i smanjenu produktivnost buduće radno sposobne populacije, povećano siromaštvo i ponavljanje ciklusa nasilja, upozoreno јe u dokumentu.

Nadovezujući se na postignute rezultate i iskustva stečena tokom sprovođenja prethodne strategije, Radna grupa je utvrdila da problem dodatno komplikuje nedostatak sistematskog prikupljanja i analize podataka koji se odnose na nasilje nad djecom.

Značaj rodne ravnopravnosti


– Ovom strategijom se posebna pažnja posvećuje oblicima nasilja nad djecom. Strategija

potvrđuje značaj rodne ravnopravnosti i veza koje postoje između rodno zasnovanog i nasilja nad djecom, i intervencije koje predviđa su osmišljene u skladu sa tim. U savremenom dobu faktori životne sredine prepoznati su kao jedan od značajnih uzroka nasilja nad djecom, navedeno јe u strategiјi.

– Bez takvih podataka, teško je graditi i pratiti efikasan sistem koji sprečava nasilje nad djecom. Crna Gora se obavezala da će intenzivirati napore na prevenciji nasilja nad djecom i zaštiti djece od nasilja, na šta se obavezala kroz ratifikaciju Konvencije o pravima djeteta Ujedinjenih nacija (UNCRC), ukazano јe u vladinom dokumentu.

U dokumnetu se ističe da će Strategija za period 2024–2027. godine omogućiti Crnoj Gori da nastavi sa promovisanjem politike nulte tolerancije nasilja nad djecom, koja je pokrenuta prvom strategijom.

Svako treće diјete u Crnoj Gori u riziku od siromaštva

– Ovo će se ostvariti između ostalog kroz kontinuiranu podršku sprovođenju preporuka iz Globalnog izvještaja o prevenciji nasilja nad djecom za 2020. godinu i praćenje razvoja standarda za zaštitu djece, koji proizlaze iz mandata specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN za pitanje nasilja nad djecom i specijalnog izvjestioca UN o pitanjima prodaje djece, dječje prostitucije i dječje pornografije. Prilikom implementacije Strategije za period 2024–2027. godine, Crna Gora će nastojati da ostvari sinergiju sa politikama i akcijama Evropske unije (EU) za borbu protiv nasilja nad djecom, navode u dokumentu.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 13:55