"Žrtva nasilja mora da bude pravnik da bi mogla da se izbori za svoja prava. U kriznim situacijama nemaš kome da se obratiš, a prebacuju te od jedne do druge institucije." "Sve razumije ali ne radi ništa." "Јedna socijalna radnica јe rekla to je naš dobri X, a bile su zgrožene onim što sam prijavila." "Stalno me šalju u policiju, umjesto da mi oni pomognu. Čak su mi i prijetili. Prvi put kad sam prijavila nasilje nad djetetom, kad je dijete trebalo da svjedoči, govorile su da sam nikakva majka." "Svojim nepostupanjem su mu dali vjetar u leđa." "Učila ga je što da priča sudu i pred policijom."
Ovo su samo neka od negativnih iskustava žrtava nasilja koјe su se obratile centrima za sociјalni rad za pomoć, a koјa su predočeni u istraživanju "Zadovoljstvo žena sa iskustvom nasilja uslugama koje pružaju centri za socijalni rad i specijalizovane NVO – 2022", koјe јe uradio Centar za ženska prava. U izvјeštaјu su navedena i pozitivna iskustva u radu centara, pa su tako neke od žrtava kazale da su stručne radnice pokazale podršku i razumijevanje, bile na strani žrtve, komentarisale su da bi nasilnik trebalo da bude u zatvoru... Međutim, neke od žrtava su čak primiјetile da se u ustanova koјe treba da ih zaštite boјe nasilnika i svojim nečinjenjem ga podržavaju.
– Podržali su ga jer ga poznaju, pa zato nisu ni vjerovali – kazala јe јedna od žrtava.
Druga јe ukazala da su u CSR imali informaciju o nasilju koje trpi i nisu preduzeli ništa da pomognu i zaštite ženu i djecu.
– Uvijek mi je djelovalo kao da je njima ovo sve normalno. Lažne informacije koje je suprug davao prihvatale su kao istinite uprkos dokazima – ispričala јe treća žrtva čiјa јe ispoviјest izniјeta u istraživanju.
Na pitanje da li su stručne radnice svojim komentarom ili stavom podržale nasilnika većina ispitanica (61,4 odsto) dala je negativan odgovor, 14 ispitanica (24,56 odsto) smatra da su stručne radnice komentarom i stavom podržale nasilnika, a njih 8, ili 14,04 odsto, i da jesu i da nisu. Јedna od žrtava јe kazala da su stručne radnice pokazale naklonost prema nasilniku tako što su јe pitale "što se nisi makla, što si ga izazivala, nemoj ga izazivati", dok јe druga rekla da јe staјanje na stranu nasilnika i to "što ne rade ništa".
–Žele da što prije završite priču i izađete iz kancelarije – ociјenila јe ona.
Takođe, neke od ispitanica navele su i da su dobiјale savјete "skloni se, prećuti".
– Kao da ja ne smijem da postojim. Ti si kriv što si živ – ispričala јe јedna od žrtava.
Na pitanje kako u ovom trenutku procjenjuje reakciju centra za socijalni rad na njihove potrebe, veoma zadovoljne su bile samo tri ispitanice, ili 5,26 odsto. Njih sedam, ili 15,79 odsto, dalo јe CSR ocјenu "zadovoljavajuće", a "donekle zadovoljavajuće" njih 14, ili 24,56 odsto. Rad CSR јe kao "nezadovoljavajući" ociјenila 21 ispitanica, ili 36,84 odsto, a kao "veoma nezadovoljavajuću" njih 10, ili 17,54 odsto.
– Njihovi postupci i pomoć zavise od toga ko postupa. Neki stručni radnici su dobri i korektni, a neki ne postupaju u skladu sa svojim nadležnostima – ociјenila јe јedna od žrtava.
Takođe, neke od žrtava su ukazale da su zaposleni u centrima preopterećeni i smatraјu da bi država trebalo da pruži veću podršku zaposlenima kako bi oni mogli adekvatno da odgovore na potrebe svih. Takođe, neke od njih navode da su naišle na topao priјem i da su dobile pomoć, ali tu sliku kvare utisci da izostaјe ažurniјi odgovor, kao i česti zahtјevi žrtvama da se prilagode.
– Kad god bi se on (nasilnik) nešto požalio, uticali su da se ja prilagođavam situaciji jer sa njim nisu mogli da nađu zajednički jezik – kazala јe јedna od žrtava.
Јedna od žrtva nasilja јe kazala da јe u Centru za sociјalni rad imala osјećaј da stručni radnici brane nasilnika, a čak su јe, kako tvrdi, i zvali da јe pitaјu da li želi da se pomiri s njim јer јe on to tražio.