Држављани Украјине који бораве у колективном смјештају у Бијелом Пољу изразили су задовољство условима и третманом, саопштено је током посјете представника институције Заштитника људских права и слобода Црне Горе, који ће наредних дана разговарати и са групом која борави у колективном смјештају у Будви.
Заштитник од почетка ратних дешавања у Украјини с пажњом прати ситуацију која се тиче доласка украјинских држављана, а тим поводом остварили су интензивну и квалитетну сарадњу са Министарством унутрашњих послова и Црвеним крстом, који нам благовремено достављају потребне информације.
С тим у вези, у Црној Гори за сада постоје два колективна смјештаја који су обезбиједили хумани појединци- мањи у Бијелом Пољу, већи у Будви, док се највећи број држављана Украјине налази у приватном смјештају код чланова породице и пријатеља.
Будући да институција Заштитника у свом мандату има бригу о избјеглим и расељеним лицима, обиласком локација приватног-колективног смјештаја представници институције у директном разговору са грађанима Украјине размјењују информације на основу којих ће планирати своје будуће активности.
У хотелу „Бијела Рада“ у Бијелом Пољу борави 29 избјеглица, од којих је 12 дјеце. Дјеца су узраста 4-17 година и ниједно није без родитељске пратње.
Држављанима Украјине обезбијеђени су смјештај, исхрана, здравствена заштита и спортско-рекреативне активности. У разговору са представницима институције из сектора за права дјеце и заштиту од дискриминације држављани Украјине указали су на веома задовољавајуће услове боравка и односа са локалним властима и становништвом.
Исказали су жељу да буду радно ангажовани, да се дјеци обезбиједи укљученост у образовни процес, као и да похађају курс језика у службеној употреби у Црној Гори, имајући у виду да би им активно коришћење језика олакшало боравак у земљи и приступ остваривању права и слобода.
Заштитник људских права и слобода Црне Горе, Синиша Бјековић, апелује да се наставе позитивни примјери гостопримства и развијања односа са избјеглицама из Украјине, указујући на трауматична искуства која су доживјели у својој земљи као и неизвјесност и бригу са којом се свакодневно суочавају, док чекају завршетак ратних сукоба.
- Међу особама које бораве у Црној Гори имамо оне који су изгубили чланове најуже породице, док су судбине многих који су остали у Украјини и даље неизвјесне. Очекујем да сви ми, појединци али и институције система, на дјелу покажемо солидарност и сензибилност за сву муку која је задесила овај народ и учинимо све што можемо да им олакшамо боравак у нашој земљи, казао је он.
Представници институције наредних дана посјетиће и локацију за колективни смјештај у Будви и наставити да пратимо животне околности и потребе држављана Украјине. О нашим запажањима и активностима информисаћемо Амбасаду Украјине у Подгорици, међународне организације и омбудсманске институције, размјењујући информације кроз чланство у мрежама и тијелима.
Подсјећамо да је Заштитник на почетку напада на Украјину упутио писмо подршке украјинској колегиници Лyудмили Леонтиевној и народу Украјине, изразивши солидарност у борби за слободу и наду да ће рат бити заустављен дипломатским путем у најхитнијем року.
Институција се придружила изјавама Европске мреже омбудсманских институција /ЕННХРИ/ и Евроспке мреже омбудсмана за дјецу /ЕНОЦ/, којима се позива на хитан прекид сукоб, поштовање људских права цивила у екстремно изазовној ситуацији и помоћ избјеглима.
Подсјећамо и да је према подацима МУП-а од 24.2.2022. године до 10.4.2022.године у Црну Гору је ушло 11.407 лица, а напустило је њих 5.047. У том периоду укупно пет држављана Украјине поднијело је захтјев за међународну заштиту у Црној Гори, док је од 4-10.априла а 107 лица из Украјине поднијело је захтјев за привремену заштиту.