Sjedište Ujedinjenih nacija u Beču odabralo je, među 28 projekata širom svijeta, dva uspješno realizovana projekta kojima je rukovodila prof. dr Milena Đukanović s Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, da budu predstavljena tokom manifestacije "Zero Project Conference Expo" u Beču.
Riječ je o projektima inovacija u inkluzivnom obrazovanju, koje je Elektrotehnički fakultet realizovao u saradnji sa Zavodom za školstvo, a koje je nedavno profesorica Đukanović predstavila u Zavodu.
Jedan projekat predstavlja osmišljen didaktički materijal modeliran 3D tehnologijom i izrađen je 3D štampom uz PLA filamente, koji je dodijeljen osnovnim školama s integrisanim odjeljenjima krajem 2022. godine.
Sve je krenulo od ideje koja je preko tehnologije trasirala put koji će pomoći vaspitačima, nastavnicima i roditeljima da djeca lakše savladaju mnoge prepreke. Materijale je osmislila prof. dr Milena Đukanović sa svojim saradnicima s Elektrotehničkog fakulteta.
Tim je izveo 3D modelovanje 10 igračaka i napravljeno je deset setova igračaka, što je iziskivalo mnogo vremena, truda i sredstava, ali na kraju dalo i odlične rezultate. Setovi su podijeljeni osnovnim školama, a vrlo je značajna bila uloga saradnje Zavoda i Ministarstva prosvjete s ETF-om, gdje su Tamara Milić, savjetnica za inkluziju u Ministarstvu i Anita Marić, savjetnica za inkluzivno obrazovanje u Zavodu, dale veliki doprinos upoznavši studente ETF-a s važnostima podrške, i sa tehnološkim iskoracima kada je riječ o nastavnim sredstvima namijenjenima djeci s posebnim potrebama, pojasnila je Đukanović.
Studenti su nakon ovih instrukcija osmislili još igračaka i za odabir najboljih zatražili pomoć od najmlađih. Kao žiri pozvana su djeca iz osnovnih škola i izabrano je osam najboljih rješenja.
- Za taj trud studentima su uručene skromne nagrade. Izrađeni materijali su pomoćno nastavno didaktičko sredstvo u radu s učenicima s smetnjama u razvoju, u cilju njihovog akademskog i razvojnog napretka, dakle za primjenu u nastavnom procesu, interakciji i socijalizaciji. Rezultat ovog procesa je i naučni rad koji je prezentovan na Međunarodnoj konferenciji u Sarajevu u julu 2023. godine, a koji je štampan kao poglavlje u jednoj Springer monografiji, što je jedna dobra referenca zajedničke saradnje Elektrotehničkog fakulteta i Zavoda za školstvo - kazala je Đukanović.
Ova kolekcija 3D igračaka bila je predstavljena i na izložbi " 3D štampani snovi" u Kusleovoj kući, koju je svečano otvorio princ Nikola Petrović Njegoš. Projekat je takođe bio predstavljen na Sedmici dizajna u Milanu, gdje je ušao među 43 finalista, a potom i na 55. majskoj izložbi "Svetla budućnost" koju tradicionalno organizuje Udruženje likovnih umjetnika primijenjene umjetnosti i dizajnera Srbije. Dobio je i prestižnu nagradu za dizajn koju je dodijelila institucija za Jugoistočnu kreativnu ekonomiju sa sjedištem u Ljubljani (BIG SEE 2023), gdje je projekat i još jednom predstavljen u okviru manifestacije "Sedmica dizajna" (Teden oblikovanja – Design Week) drugog dana BIG SEE Dizajn konferencije u Ljubljani.
Drugi projekat iz 2023. godine - 3D štampani kuhinjski mobilijar uz PETG filamente koji će biti proslijeđen određenom broju vrtića u Crnoj Gori, predstavlja pomoćno sredstvo u ovladavanju vještinama brige o sebi – samostalno hranjenje za predškolce. On je integrisan i kao dio projekta Fonda za inovacije, Zelena transformacija Crne Gore.