- Ovo je jedan od glavnih zaključaka istraživanja „Druga strana novinarske medalje“, koje pokazuje da na zaposlene u medijima pritisak najčešće vrše predstavnici vlasti (39,6 odsto), zatim biznis zajednica 11,3 odsto, dok su predstavnici opozicije i drugi mediji bili izvori pritiska za 7,5 odsto novinara - kazala je Maja Nikolić iz UZOR-a.
Prema njenim riječima najzastupljeniji oblik pritiska je uznemiravanje, koje je iskusilo 35,8 odsto ispitanih novinara.
- Ciljani nadzor se nalazi na drugom mjestu sa 15,1 odsto, dok je ekonomski pritisak, uključujući prijetnje otkazom i smanjenje plate, doživjelo 13,2 odsto ispitanika. Takođe, 13,2 odsto ispitanika istaklo je i druge oblike pritiska, kao što su uvrede, prebukiranost zadacima, cenzura, mobing i prijetnje - istakla je ona.
Najčešće korišćena metoda bili su telefonski pozivi i/ili SMS poruke, koje je navelo 34 odsto novinara, dok su direktni susreti kao način vršenja pritiska, apostrofirani od strane 28,3 odsto ispitanika. Društveni mediji su takođe korišćeni za vršenje pritiska, što je iskusilo 18,9 odsto novinara, dok je njih 15,1 odsto doživjelo indirektne prijetnje preko posrednika.
- Među novinarima koji su bili izloženi pritiscima ili napadima, čak 56,6 odsto se prvo obratilo uredniku, porodica je bila obaviještena u 15,1 odsto slučajeva, dok su vlasnik i pravna služba bili prvi kontakt za 7,5 odsto ispitanika. Naše istraživanje govori i da su novinari nedovoljno informisani o procedurama za prijavljivanje pritisaka u svojim radnim sredinama, što dodatno otežava njihovu zaštitu - istakla je Nikolić.
Naglašava da UZOR vidi kao alarmantan podatak, to što više od polovine crnogorskih novinara napominje da im nisu dostupne edukacije ili treninzi, koji će ih naučiti kako da se nose s potencijalnim pritiscima.
Kompletnu analizu možete pročitati na ovom linku.