Мојковчани су данас, седму годину заредом, одали почаст јунацима Мојковачке битке. Они су и ове године извели марш од Храма Христовог рождества до Бојне Њиве.
- На најрадоснији хришћански празник, седме године у низу успесмо се до овог светог, крвљу натољеног мјеста да одамо почаст јунацима Мојковачке битке. Прославом стогодишњице битке почели смо један процес едукације свих наших суграђана који су сплетом околности запоставили ову славну страну историје нашега града. Велики пјесник, а још већи човјек Радован Бећировић као најмлађи преживели учесник ове битке написао је оду страдања, али и оду славе и захвалности и које су струне гусала овјековјечиле за вијек и вијекова - казао је Александар Мрдак из "НВО Мојковчани".
Поручио је да су у обавези, док има живота у њима, да чувају славно име овог града који је славу стекао жртвом наших предака.
- Они су пали да би Црна Гора и Србија живкјеле. Не допустимо лошим људима који ову битку проглашавају безначајном и узалудним страдањем, јер су нас наши преци сачували од ропства и даровали нам слободу. Слава им и хвала - нагласио је Мрдак.
Окупљенима се обратио и Веско Делић, који се захвалио свима јер долазе овдје седму годину заредом.
. Седам година није било лако доћи, ове године је најлакше јер смо у ослобођеној Црној Гори. Од наредне године желимо да ово обиљежавамо у још бољој организацији и да нам долазе са стране гости и да се Мојковчани окупљају у што већем броју - нагласио је Делић, који ће према многим најавама, бити будући предсједник ове општине.
Један од најсвјетлијих примјера жртвовања у Првом свјетском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
Мојковачка битка је вођена 6. и 7. јануара 1916. године у околини Мојковца и њом је командовао сердар Јанко Вукотић. То је уједно била и последња војна операција Војске Краљевине Црне Горе, која 1918. године улази у састав Краљевине СХС, касније Југославије.