Servis je stupio na snagu ove godine za države članice EU, kako bi se regulisao način na koji se velike online digitalne platforme (VLOP) odnose prema korisnicima, podacima i odgovornostima.
To je saopšteno na sastanku ministarke kulture i medija Tamare Vujović i Katarine Kruk, regionalne liderke za javne politike za Centralnu i Istočnu Evropu u kompaniji Meta, koje su se sastale tokom ministarkine zvanične posjete Berlinu.
Sagovornice su razmijenile informacije kako osigurati sigurnije i transparentnije digitalno okruženje za korisnike i jačati odgovornost digitalnih servisa u suzbijanju dezinformacija, sajber prijetnji i zlonamjernog sadržaja na mrežama.
- DSA je akt koji predstavlja jedan od ključnih koraka u nastojanjima EU da reguliše digitalni prostor i obezbijedi veću odgovornost i sigurnost na internetu, zato mora u narednom periodu biti implementiran u naš pravni sistem. Naš glavni cilj je suzbijanje dezinformacija, misinformacija i sajber prijetnji, što se već nalazi u Akcionom planu Medijske strategije Crne Gore koju sprovodimo - poručila je Vujović i zahvalila Kurk na pojašnjenjima vezano za načine komunikacije država i VLOP, i dijela odgovornosti koje ima država.
Ona je pojasnila da administracija MKM radi na formiranju Mreže za borbu protiv dezinformacija i govora mržnje, “što vidimo kao jedan od ključnih mehanizama za suzbijanje ovih prijetnji”.
- U otvorenom i vrlo konktektnom razgovoru utvrđeni su modaliteti neposredne komunikacije MKM i METE za Centralnu i jugoistočnu Evropu - navodi se u saopštenju Ministarstva kulture i medija.
Kruk je upoznala Vujović sa mehnizmima i pravilima kojih se drži META na planu dosega dezinformacija.
- Zajedno dijelimo odgovornost za bezbjedni online prostor i ponašanja u njemu. Trudićemo se da uhvatimo korak za svjetskim praksama na ovom polju - zaključeno je na sastanku.
Ovaj sastanak dio je zvanične posjete Vujović Berlinu, a povodom učešća na Forumu civilnog društva u okviru Berlinskog procesa.