Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dominique Waag na otvaranju obuke na temu sudske simulacije u slučajevima rodno zasnovanog nasilja u Budvi, 28. maj 2024. godine. / - OSCE/ZORICA ĆERANIć
28/05/2024 u 15:13 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Waag: Uhođenje je kršenje prava na život bez straha

Misija OEBS-a u Crnoj Gori organizovala kompletnu simulacijsku obuku o postupanju sudova u slučajevima uhođenja žena.

Osamnaest učesnika - sudija viših i osnovnih sudova, tužilaca, policajaca i predstavnika NVO sektora koji rade u skloništima za žrtve nasilja - učestvuje u trodnevnoj obuci na temu simulacije suđenja u slučajevima rodno zasnovanog nasilja, sa fokusom na uhođenje žena i djevojaka. Događaj, koji je počeo 28. maja u Budvi,  organizuju Misija OEBS-a u Crnoj Gori i Vrhovni sud Crne Gore, posredstvom Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.

Kroz simulaciju suđenja vodiće se kompletan krivični postupak o konkretnim slučajevima uhođenja, što obuhvata prijavu slučaja policiji, izradu optužnice, saslušanja i pravosnažnu presudu.  Na sesijama će se, takođe, pregledati međunarodni standardi i najbolje prakse u vezi sa korišćenjem i prihvatljivošću dokaza koji su primjenjivi u crnogorskom kontekstu.

Otvarajući događaj, šefica Misije OEBS-a Dominique Waag kazala je da je uhođenje duboko kršenje prava na život bez straha i „normalizacija nasilja nad ženama i djevojkama“. Ona je dodala da treba priznati i specifične izazove sa kojima se suočavaju novinarke, koje su često izložene uznemiravanju i zastrašivanju.

Crna Gora prepoznaje važnost poštovanja međunarodnih standarda ljudskih prava

- „Dok istražuju osjetljiva pitanja, traže istinu i služe javnosti, suočavaju se sa mnogim rizicima - kazala je ambasadorka Waag.

Zamjenica predsjednice Vrhovnog suda Vesna Jočić kazala je da sudska praksa koja evoluira podrazumijeva da nosioci pravosudnih funkcija konstantno unapređuju znanje i upotpunjavaju svoje vještine.

- Obuke, koje se sada već sprovode u kontinuitetu, je potrebno osigurati na najvišem nivou i postići njihovu održivost u sistemu edukacije nosilaca pravosudne funkcije, kako bi bile dostupne ne samo sudijama i državnim tužiocima, već i kandidatima za ove pravosudne funkcije  - dodala je Jočić.

Načelnik Službe za opšte poslove u Centru za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Branislav Popović kazao je da je nužna konstantna borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

- Neophodan je snažan odgovor države i svih organa za sprovođenje zakona kako bi se na što bolji način uspostavio sistem za suzbijenje rodno zasnovanog nasilja, nasilja prema ženama - kazao je Popović.

Obuka u Budvi je druga obuka na temu simulacije suđenja koju su organizovali Misija i Vrhovni sud. Prva je organizovana u septembru 2023. godine i pružila je platformu za razmjenu najboljih praksi i iskustava, razvijajući inovativne strategije za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. decembar 2024 23:09