Ни један бивши функционер који је од Владе или општине добио стан или кредит под повлаштеним условима ничим није заслужио да добије такав вид помоћи од државе у којој, према незваничним процјенама живи и до 100.000 подстанара, те та пракса мора бити укинута, а држава обештећена, оцјењују саговорници "Дана", пишу дневне новине " Дан". Посланик Демократског фронта Бранка Бошњак каже да би повлаштени функционери требали да се ставе у ципеле подстанара, јер нико од њих није никада требао да добије стан или кредит на поклон.
–Олакшавајуће околности су толико биле назидане да је то било поклањање средстава осиромашених грађана, док су станови давани багателно и онда препродавани, и могуће да их неки функционери издају грађанима на чији рачун су их и добили. Убудуће се мора наћи неки начин да се обештети држава, јер нико није био толико заслужан да се части стан. Ми смо уствари рјешавали стамбена питања насљедника функционера, односно њихове дјеце, јер су сви они били и те како ституирани. Такође, та подјела станова је била начин да се купи мир и обезбиједи климање главом за све одлуке – истиче Бошњак.
Она оцјењује да је круг давалаца и прималаца станова у бившем режиму уствари била "организована криминална банда, која се бахатила на рачун грађана".
–На другој страни грађани су имали 1.000+ пројекат, гдје су камате биле као нешто мање, а опет превисоке. Зато треба сада окренути ситуацију, да се привилеговани мало ставе у ципеле грађана и подстанара и просто је изненађујуће да Влада још није ставила ван снаге одлуку којом су функционери били привилеговани. Лично се залажем да се за дефицитаран кадар, на примјер логопеда у Центру за аутизам, да се њима ако треба доведе неко, и са стране ако треба и да му се да стан, а да се обавеже да ради 10-15 година. На тај начин рјешавамо горуће проблеме, а ово што се радило је био криминал и класична корупција – наводи Бошњак и најављује да ће Скупштина формирати анкетни одбор како би се преиспитале подјеле станова од Владе али и општина, јер су неки функционери на два начина добијали стамбене просторе.
Посланик Грађанског покрета УРА Божена Јелушић истиче да вријеме привилегија за функционере треба да оставимо за нама, те да се размотре механизми како они који су оштетили државу узимајући станове и кредите без икакве реалне потребе, а имали су добре плате, обештете буџет.
–Нажалост, они су се потрудили да све некако ураде у законским оквирима, јер су их они и писали за себе. Обештећење би требало тражити, само треба наћи прави модус. Осим тога други пут је лустрација, да се тим људима забрани да икада више учествују у јавном политичком животу, јер није све што је законито у исто вријеме и морално. За то треба поднијети одговорност, јер да смо заиста били држава социјалне правде не би људи са добрим платама добијали кредите са ратама које су симболичне, док грађани не могу ни да дођу до кредита – наводи Јелушић.
Она истиче да се мора ријешити проблем великог броја људи који су осигурани на минималну зараду, а примају дио плате на руке.
–Мора се регулисати и та сива зона, увести све у законске токове, да људи могу да рјешавају нека животна питања. Ово што смо видјели са становима до сада је само дио врха леденог бријега и тога има још, али мора се наћи модус да се држава и грађани обештете. Више не постоји могућност да се станови поклањају, али треба обезбиједити услове под којима ће сви моћи да их купе – наводи Јелушић.
М.С.