Са француске стране постоји велико интересовање за учешће у развоју црногорских аеродрома, казао је у интервјуу за "Дан" амбасадор Француске у Црној Гори Кристијан Тимоније.
– У 2019. години било jе скоро 100.000 француских туриста у Црноj Гори. Сигурни смо да постоjи туристички капацитет и увjерени смо да можемо да допринесемо његовом развоjу посредством питања од круциjалног значаjа, као што jе питање ваздушног саобраћаjа. Безбjедност и дугорочно партнерство ће увиjек бити на првом мjесту у пословању француских компаниjа. Ваздушни саобраћаj jе, наиме, централна активност групе Аеропорт Де Пари (АДП) и њено учешће би било на дужи временски период. Ова компаниjа располаже високим знањем и искуством, као и мрежом на европском и свjетском нивоу са коjом би се могла повезати и Црна Гора, а све у циљу одрживог и профитабилног туризма. Повезаност са аеродромом Roissy Charles de Gaulle и париским аеродромима би, наравно, била драгоцjена предност и у контексту европских интеграциjа. Ово питање остаjе отворено, а наша намjера да у њему учествуjемо се подразумиjева – поручио је Тимоније.
АДП је заједно са ТАВ-ом један од понуђача који су и даље у игри за концесију на аеродромима у Подгорици и Тивту. Пандемија је лани зауставила тај процес, али ће се овог мјесеца активности у вези са концесијом наставити.
•Приjе двиjе године економска размjена између Француске и Црне Горе била jе више од 60 милиона еура, а онда је због ковида све стало. Да ли има шансе да се привредна размjена врати на ниво у коме ће размjена бити преко 50 милиона еура и коjе гране привреде ће бити пресудне за ту сарадњу?
Постоjи велики потенциjал за развиjање економских односа сада када и Црна Гора и Француска раде на брзом економском опоравку након епидемиjе ковида. Броjни француски туристи, али и француски инвеститори, поново су се окренули ка Црноj Гори. Предмет њиховог интересовања су животна средина и обновљиви извори енергиjе. Уговор о ремедиjациjи тла коjи jе потписан са компаниjом Валго за подручjе Биjеле наговjештава оно што би могло бити наша будућа дугорочна сарадња за здраву и привлачну Црну Гору. Постоjе интересантне перспективе у погледу третирања чврстог индустриjског отпада у већем броjу општина или изградње "еколошких зона". У области третирања отпадних вода учешће француских предузећа у проjектима коjи су од великог значаjа за земљу би могло бити веома драгоцjено. Свjедоци смо ангажованости црногорске владе у циљу испуњавања визионарског обећања за еколошку државу Црну Гору, датог приjе тридесет година, и спремни смо да jе подржимо.
•Да ли можете претпоставити када ће се велики и значаjни француски гиганти поjавити на ЦГ тржишту и шта би то значило за економиjу ЦГ?
Велике француске компаниjе се интересуjу за могућности европске подршке еколошкоj транзициjи земље, тачниjе за повезивање са европским фондовима намиjењеним економскоj обнови након епидемиjе. Важан елемент jе, такође, перспектива све веће инклузиjе региона у Европскоj униjи. Стога jе важно, не само за велике инвеститоре већ и за све остале да Црна Гора буде одраз грађанског мира, правне стабилности и веће транспарентности у пословању. Од важности су и ефикасна борба против организованог криминала и корупциjе, транспарентност расписивања тендера и напредак у приближавању европском систему, нарочито у оквиру Споразума о стабилизациjи и придруживању из 2010. године. Пратиће се напредак земље у преговорима са ЕУ по новоj методологиjи коjом се вреднуjу постигнути резултати на пољу владавине права. Важно jе да се након демократске смjене власти 2020. године конкретизуjе политички консензус, кроз успостављање поштованог правосудног система и неполитизоване и ефикасне администрациjе.