Cijene nafte na svjetskim tržištima prošle sedmice su pale, nakon tri sedmice uzastopnog rasta, jer usporavanje rasta ekonomije vodi u slabljenje potražnje za energentima.
Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošle sedmice 2,6 odsto na 95,99 USD, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 3,9 odsto na 88,96 USD, prenosi SEEbiz.
Pad cijena posljedica je usporavanja rasta privrede jer zbog toga slabi i potražnja za naftom.
Prošle sedmice je objavljeno da su zalihe nafte u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u prethodnoj sedmici porasle 3,9 miliona barela, dostigavši najviši nivo od jula prošle godine, a to ukazuje na slabljenje potrošnje Amerikanaca na gorivo.
S druge strane, podršku cijenama pruža nada trgovaca da bi potražnja mogla ojačati, nakon odluke kineskih vlasti o ublažavanju mjera usmjerenih na suzbijanje koronavirusa.
Ublažavanje ograničenja uključuje skraćivanje karantene za bliske kontakte oboljelih i strane posjetioce na dva dana i ukidanje kazne avio prevoznicima koji dovezu zaražene putnike.
Osim što su odredbe o radu od kuće ograničile mobilnost i smanjile potražnju za gorivom, putovanja širom Kine još su prigušena jer Kinezi žele izbjeći rizik da završe u karantinu, napisali su u bilješci analitičari ANZ Researcha.
Podsticaj tržištu pružio je i slabiji dolar jer to dovodi do pojeftinjenja nafte za kupce s drugim valutama, što podstiče potražnju.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je prošle sedmice gotovo četiri odsto.
Potporu cijenama pruža i skoro stupanje na snagu embarga EU-a na rusku naftu, kao i nedavna odluka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njenih partnera o smanjenju proizvodnje.
Nakon što su prošle godine cijene nafte skočile više od 50 odsto, zahvaljujući oporavku ekonomije od koronakrize, od početka ove godine porasle su oko 20 odsto, što je uglavnom posljedica rata u Ukrajini.