Александар Дамјановић / -Архива
22/04/2022 u 21:04 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Дамјановић: Грађани ће добити праву истину о стању у државној каси, Европа сад ће се реализовати

Он је навео да се "не може у истом дану правити маркетинг од приче о blockchain и криптовалутама а онда просити за брашно и пшеницу по Бугарској и Румунији, мало то вријеђа интелигенцију"

Обећавам да ће грађани добити праву истину о реалном стању у државној каси, што укључује све обавезе које се прикривају, а које нису испуњене према грађанима и привреди, потенцијалне обавезе које се занемарују, све токове новца који нијесу до краја дефинисани унутар система и разне уговорне обавезе, истакао је Александар Дамјановић, економиста и дугогодишњи посланик, у емисији "Оквир" на ТВЦГ.

Дамјановић је најавио да ће, ако буде изабрана нова влада и он као министар финансија, имати транспарентност као један од приоритета.

Он је рекао да је јавности познато да је још 2017. године напустио функције у Социјалистичкој народној партији (СНП) и пасивизирао чланство. 

 - Имао сам након пада владе 4.фебруара прелиминарни разговор са Дританом Абазовићем и тада је он замолио да уколико дође до формирања нове владе будем дио тима и помогнем у неком тренутку, за који сви процјењујемо, није нимало добар за Црну Гору. Са чије год листе или квоте, нека схвати то како год ко хоће, моја функција је да помогнем у тиму који би одржао политичку и економску стабиллност и помогао колико-толико да се створе претпоставке да Црна Гора у овим турбулентим ситуацијама иде напријед, рекао је Дамјановић, преноси Портал РТЦГ.  

По његовом суду, било је неприродно спојити министарства финансија и социјалног старања.

 - То нигдје не постоји, то су два опречна министарства. Направити то као једниствено министарство, фактички се губи свака смисао контроле или баланса, између давања и примања унутар система. Добро, неко је то хтио тако, сада ће се то вратити у нормалу. Наравно, мораће да се ради и технички ребаланс јер се прави већи број министарстава него што имамо сада. Све то ће тражити измјену органзације рада државне управе. То су техничке ствари које би требало завршити што прије, казао је Дамјановић.  

Kако је рекао, што се тиче приоритета, ако влада буде формирана, потребно је брзо утврдити право стање ствари у министарству финансија. Ту, како истиче, треба да добијемо тачне податке о стању у државној каси.

- Уз сво уважавање не вјерујем овоме што се пласира путем Твитера у Инстаграма од стране званичника Министарства и када се сними стање, могу да обећам да ће грађани Црне Горе добити праву истину о реалном стању у државној каси. То укључује све обавезе које се прикривају а које нису испуњене према грађанима и привреди, потенцијалне обавезе које се занемарују, све токове новца који нису до краја дефинисани унутар система и разне уговорне обавезе које ће свакако бити предмет ревизије ДРИ. Али не би било лоше да се предуприједе неке ствари. Транспарентност у првом плану, поручио је Дамјановић. 

Податке ћемо, како је најавио, читати како треба да се читају.

 - Мислио сам након промјена 2020. године да ћемо доћи до тога да треба да радимо другачије а не да се направе само неке кадровске промјене а да се истим, а ако не и горим методама, спроводе одређене радње, подвукао је Дамјановић. 

Он је појаснио да има индиција да доста обавеза према грађанима и привреди нијесу измирене, и да се капитални буџет не реализује динамиком којом треба. 

Сумњам у податке о токовима новца у државном трезору и да се један дио обавеза које се не измирују не објављује и напумпавају се биланси унутар државне касе.Биће прилике врло брзо да се и збпг потребе техничког ребаланса до краја сагледају све цифре. Радо ћу се извинити јавности ако се утврди да су цифре такве какве се сада презентују -  казао је Дамјановић.  

Он је, међутим, изразио бојазан да ће се показати другачије. Најавио је да ће све цифре угледати свјетлост дана. Дамјановић каже да ће транспарентност бити суштина рада у предстојећем периоду. Уз то, како је констатовао, треба покренути озбиљне разговоре са  међународним партнерима.

 - Мислим прије свега на ММФ, Свјетску банку и Европску комисију. Скоро никако не користимо могућности које имамо у овим кризним временима. Сву врсту помоћи треба користити. Бојим се да је ово само почетак озбиљне кризе која је ескалирала агресијом Русије на Украјину, и која може да има озбиљне посљедице на овај простор, казао је саговорник ТВЦГ. 

Дамјановић је навео да се "не може у истом дану правити маркетинг од приче о blockchain и криптовалутама а онда просити за брашно и пшеницу по Бугарској и Румунији, мало то вријеђа интелигенцију".  

Потребан је, како је рекао, заједнички регионални одговор на све изазове. По његовом суду, Опен Балкан ако се гледа економски има смисла, политички, ствар треба добро одмјерити. 

Везано за Европа сад, или сета закона које је донио парламент Дамјановић је рекао да ће се тај програм без икаквих ограничења реализовати. Указао је и да Монстат треба да буде апсолутно поуздан у смислу статистике која је потребна држави, посебно ако се зна  да попис становништва није обављен још.  

Он је рекао да идућег четвртка истиче мандат и за свих шест помоћника директора Управе царина и прихода, и ко год да буде изабран, биће сам.  

 - Није немогуће да садашња влада покушава да именује директора Управе, вјероватно пред крај мандата, али добро, нагласио је Дамјановић.

Не допада му се у функционисању Министарства нетранспарентност, али, како истиче, било је и позитивних ствари.

Дамјановић је рекао, везано за концесију предузећу "Џек Пот", предлози из Управе прихода и царина нијесу ни долазили до министарства. То све, како је рекао, показује да је у питању посао за специјалног тужиоца а посљедица је да је Привредни суд омогућио да се настави рад у објекту уз депозит од 35 хиљада еура. 

- Зашто влада и министарство нијесу употријебили неке друге механизме, да нареди, наложи и смијени, то је питање, казао је Дамјановић. 

Нагласио је да има смисла да се размишља о управи за игре на срећу као посебном органу. 

Kако је рекао, Привредни суд је рак-рана система, и иако је то тешка квалификација, у оквиру укупних тужилачко-судских реформи мора се отворити и питање тог суда.

Он каже да каква год била политичка неслагања, у парламенту треба тежити консензусу када су у питању институције и закони. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. novembar 2024 17:26