
Posledice rata u Ukrajini dominantno će se osjetiti u turizmu, smatra ekonomski analitičar Predrag Drecun. Osim turizma, kako je kazao, sva dešavanja oko rata u Ukrajini imaće uticaja i na trgovinu, građevinarstvo i real estate.
– Biće rasta cijena jer će sankcije prema Rusiji izazvati energetski disbalans u pola EU, a to vodi daljoj lančanoj reakciji, a mi zavisimo od uvoza. Evo, i ovo je šansa da se konačno okrenemo strategiji razvoja realne ekonomije, u prvom redu poljoprivredne proizvodnje i proizvodnje hrane – ocijenio je Drecun za "Dan".
Istakao je da ako rat u Ukrajini potraje još mjesec ili dva, bolje je da po pitanju turizma targetiramo Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Sjevernu Makedoniju kao tržište.
– Dobra vijest, ako je uopšte može biti nakon ovog sukoba, jeste to što je priča o koroni zamrla na globalnom nivou. Kao da se lagano opraštamo od pandemije. Korona plus rusko-ukrajinska kriza učiniće ovaj svijet drugačijim od onoga na koji smo navikli. Da vidimo kako ćemo se kao država i ekonomija snaći u njemu. Bez realne ekonomije nemamo šanski, ali neoliberlani koncept je još žilav – kazao je on.
Rat je, kako je naveo, nastavak politike oružjem.
– Ovim ratom Rusija je pokazala da je po svaku cijenu spremna da zaštiti svoje interese. Ukrajina kao slabija vojna sila priklonila se EU i traži hitan prijem u članstvo. Rat je uvijek lošija opcija od mira. I naravno zapitamo se uvijek kad to svi znamo, zašto dolazi do rata. Mislim da nijedan rat nije spontan, da iza svakog rata stoji određena politička mašina, koja ratom želi da ubrza ostvarenje svojih interesa. Ako si pobjednik pišeš istoriju, ako si poraženi moraš da čitaš tu istoriju. Rat kao rat ne bi strašno pogodio ekonomiju Crne Gore kad ne bi bilo reakcija SAD, EU, Kine i ostalih sila. Mislim da će ovaj rat, kako god da se završi, oštetiti turističku sezonu kad je u pitanju tržište Ukrajine ili Rusije. Ukrajina nije značajan spoljnotrgovinski partner Crne Gore. Za Rusiju se može reći da je to u mnogo većoj mjeri. CG je politički stala na stranu Ukrajine, pa će negativne posledice doći sa ruske strane – poručio je Drecun.
"Dan" je prethodnih dana pisao o uticaju rata u Ukrajini i svih mjera koje donosi Crna Gora protiv Rusije. Ono što je zaključak svih sagovornika, institucija i organizacija jeste da će doći do pada priliva stranih direktnih investicija iz Rusije, kao i da je neminovan drastičan pad dolaska turista iz Ukrajine i Rusije.
U 2021. godini iz Rusije i Ukrajine u Crnu Goru su došle 244 hiljade turista, što je 15,8 odsto od ukupnog broja. Turisti iz Ukrajine i Rusije ostvarili su preko dva miliona noćenja, što je 21,3 odsto od ukupnog broja, pokazuju podaci Monstata. U prosjeku su boravili u Crnoj Gori 8,24 dana. S obzirom na to da je, prema statističkim podacima, prosječna dnevna potrošnja turista 75 eura, to bi značilo da je Crna Gora u 2021. godini od turista iz Rusije i Ukrajine prihodovala oko 150 miliona eura.
Коментари (1)
Оставите свој коментар