Државна ревизорска институција (ДРИ) је након спроведеног поступка ревизије успјеха "Ефикасност рада ревизорских одбора у привредним друштвима са већинским државним власништвом" оцијенила да, сходно степену испуњености критеријума, рад ревизорских одбора у привредним друштвима са већинским државним власништвом генерално није ефикасан. Ревизија је рађена за период од јануара 2018. до јануара 2021. године. Улога ревизорских одбора у привредним друштвима са већинским државним власништвом јесте да прати поступак финансијског извјештавања, ефективности интерне контроле и интерне ревизије и прати екстерну ревизију.
Ревизијом је утврђено да од 23 ревизорска одбора која су била предмет ревизије, код четири привредна друштва није формиран ревизорски одбор. У питању су Институт Симо Милошевић, Аеродроми Црне Горе, Плантаже и Пошта. Код 11 привредних друштава рад одбора за ревизију није ефикасан, код четири је дјелимично ефикасан, а четири предузећа имају ефикасан рад одбора за ревизију са потребом додатног побољшања.
ДРИ је субјектима ревизије дала девет препорука, од чега је једну добило Министарство финансија и социјалног старања.
Ревизијом је утврђено да су се ревизорски одбори, у периоду обухваћеном ревизиjом, именовали од стране скупштине акционара односно одбора директора привредног друштва.
– Код jедног броjа привредних друштава статутом друштва се не прецизира коjи орган друштва jе надлежан за именовање ревизорског одбора – пише у извјештају.
Наjвећи броj ревизорских одбора, 14 од 17, донио је пословник о свом раду, међутим, у одређеном броjу случаjева исти не прописуjу обавезу извjештавања одбора директора.
– Ревизорски одбори, код 70 одсто друштава обухваћених ревизиjом, нијесу извjештавали орган управљања. Такође, код половине контролисаних одбора предсjедник одбора ниjе имао обавезу да информише орган управљања о закључцима одбора са сваке сjеднице. Само два ревизорска одбора, од укупно 17 обухваћених ревизиjом, доносили су годишњи план рада, што jе негативно утицало на ефикасност рада ревизорских одбора – утврдила је ДРИ.
Ревизорски одбори разматраjу финансиjске извjештаjе друштва, међутим 65 одсто ревизорских одбора обухваћених ревизиjом не анализира финансиjске извjештаjе приjе него што се поднесу УО на усваjање, не доносе закључке и не даjу препоруке, па се улога ревизорског одбора као тиjела коjе треба да надзире процес финансиjског извjештавања и допринесе побољшању квалитета истог не остваруjе.
– Већи броj ревизорских одбора у привредним друштвима обухваћеним ревизиjом не разматра планове и извjештаjе интерне ревизиjе и не састаjе се са интерним ревизором. Код највећег броjа привредних друштава однос интерне ревизиjе и ревизорског одбора ниjе утврђен интерним актом о раду интерне ревизиjе, односно одбора за ревизиjу – закључује се у налазу.